Читај ми!

Poslanici usvojili više zakona i izmene Kodeksa ponašanja poslanika

Skupština Srbije usvojila je više zakona i izmene Kodeksa ponašanja narodnih poslanika kojima se uvode i novčane kazne za njegovo kršenje.

Narodni poslanik kome je izrečena opomena kažnjava se novčanom kaznom u visini 10 odsto osnovne plate poslanika, a poslanik kome je izrečena javna opomena ostaće bez polovine plate.

Do sada su postojale samo opomena i javna opomena za kršenje kodeksa.

Kodeks se menja i kako bi se uskladio sa preporukama grupe država za borbu protiv korucpije GREKO, a u praksi to znači da je veća pažnja posvećena Etičkoj komisiji koja će ubuduće davati mišljenje da li je poslanik prekršio kodeks.

Mišljenje Komisije nije obavezujuće, ali jeste obaveza da bude istaknuto na sajtu Narodne skupštine.

Šef poslanickce grupe SNS i predsednik Administrativnog odbora Aleksandar Martinović rekao je u raspravi da je suština izmena u tome da je veću pažnja posvećena Etičkoj komisiji.

"Propisali smo sastav komisije, ovlašćene predlagače za izbor članove komisije, postupak za odabir kandidata i postupak za predlaganje članova komisije skupštini", rekao je Martinović.

Kako je objasnio, sušitnska promena je da Administrativni odbor ima obavezu da pre donošenja odluke o eventualnoj povredi kodeksa pribavi mišljenje Etičke komisije koje nije obavezujuće, ali se mišljenje objavljuje na internet stranici.

Usvojene izmene i dopune Zakona o sprečavanju korupcije

Izmenama zakona o sprečavanju korupcije bolje je definisan pojam korupcije, a uvodi se i obaveza da javni funkcioneri dostavljaju podatke o gotovom novcu, dragocenostima, digitalnoj imovini i pokretnim stavrima vrednosti veće od 5.000 evra.

Izmene Zakona o sprečavanju korupcije unose novine i u kaznene odredbe, tačnije zaprekršaje su povećani limiti zaprećenih kazni sa 50.000 na 100.000 dinara.

Zakon se menja kako bi se uskladio sa preporukama tela saveta evrope, Greka, što ima veze sa evropskim putem Srbije.

Zakon manastiru Hilandar omogućava finansijsku podršku

Skupština Srbije usvojila je i Zakon o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar kojim će se osigurati podrška Srbije u očuvanju tog manastira koji je 2004. godine zadesio katastrofalni požar.

Podrška manastiru Hilandar će se ogledati kroz pomoć obnovi i rekonstrukciji delova manastira stradalih u požaru, kao i očuvanju svih drugih delova manastira Hilandara, uključujući nematerijalno kulturno nasleđe.

Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković rekla je u raspravi da se zakonom stvara mogućnost da po prvi put Hilandar ima stalnu, izvesnu i sigurnu finansijsku podršku budžetskim sredstvima.

Dodala je da će se budžetska sredstva za podršku opredeljivati za svaku tekuću godinu zakonom kojim se utvrđuje budžet Srbije.

Manastir Hilandar je pre 17 godina doživeo veliku nesreću u vidu katastrofalnog požara, koji je obuhvatio više od polovine kompleksa manastira u zidinama.

Srbija je do sada za obnovu Hilandara opredelila 1, 7 milijardi dinara od čega pojedinačno najviše u ovoj, 2021. godini, 360 miliona dinara.

Sakralno nasleđe čini najveći deo naše kulturne baštine.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво