Читај ми!

Savet EU odobrio novu metodologiju za pristupanje Srbije EU

Savet EU se saglasio o primeni revidirane metodologije proširenja na pristupne pregovore sa Srbijom, objavljeno je u Briselu.

Do saglasnosti Saveta EU došlo je nakon što je nakon što je Srbija prihvatila primenu nove metodologije na već postojeći proces pristupnih pregovora sa EU, a u Briselu navode da će promene u procesu biti prilagođene postojećem pregovaračkom okviru sa Srbijom.

Elementi revidirane metodologije proširenja biće predstavljeni Srbiji na sledećem sastanku Međuvladine pristupne konferencije na ministarskom nivou koja bi trebalo da se održi u junu.

Nova metodologija pristupanja Srbije zahteva snažniji fokus na temeljnim reformama, kao što su vladavina zakona, osnovna prava, funkcionisanje demokratskih institucija i reformu javne uprave, ali i ekonomski kriterijumi.

Istovremeno se insistira na jačem političkom upravljanju koje bi trebalo da ojača dijalog EU i zemalja članica sa zemljama kandidatima, u cilju fokusiranja na ključne reforme za dalji napredak.

Poboljšana metodologija predviđa i povećani dinamizam u procesu koji se ogleda u grupisanju pregovaračkih poglavlja u šest klastera, što povlači i otvranje više poglavlja istovremeno.

Na kraju, insitira se i na poboljšanoj predvidljivosti procesa, što bi trebalo da se ogleda u objektivnosti kriterijuma, ali i u rigoroznim pozitivnim i negativnim uslovljavanjima, kao i u revirzibilnosti procesa.

U Savetu EU podsećaju da su pristupni pregovori Srbije započeli u januaru 2014. godine.

Srbija je do danas otvorila 18 pregovaračkih poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena.

недеља, 11. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом