Читај ми!

Smena u Beloj kući, talas promena se preliva na EU – kako bi Srbija to mogla da iskoristi

Posle smene u Beloj kući, talas promena preko Atlantika, preliće se na evropske zemlje. Sa čela Nemačke odlazi Angela Merkel što bi, kako mnogi pretpostavljaju, Emanuel Makron iskoristio za jačanje uticaja Francuske. Kako će Srbija iskoristiti te geopolitičke promene?

"Najverovatnije će oni imati najbliži odnos sa novom američkom administracijom od svih zemlja u Evropi", kazao je predsednik Aleksandar Vučić.

Najpre ta ocena može da se čita u tome da je jedan od najbližih saradnika Džozefa Bajdena francuski đak. Naime, državni sekretar za spoljne poslove Entoni Blinken dugo je živeo u Parizu. Osim što odlično govori francuski, isto toliko poznaje i prilike u toj zemlji.

Naruku Emanuelu Makronu ne idu samo bliski odnosi. Uskoro sa čela Nemačke odlazi posle 16 godina Angela Merkel. Kao njeni mogući naslednici vide se centrista Armin Lašet i Markus Zeder iz Bavarske.

"Njih dvojica su sada opcija da budu novi kancelari u slučaju da ta koalicija CDU CSU dobije dosta glasova. To su ljudi iz zapadne Nemačke znači koji imaju više osećaja za evropske poslove i tu Makron čeka svoju priliku", navodi Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije.

Posvećenost jačanju transatlantskih odnosa kroz NATO, a u kontekstu američkog partnerstva sa Unijom, tako je sublimirao glavnu temu telefonom francuski predsednik sa američkim kolegom. Kaže još i da dele stavove o krizama, ali isto gledaju i na međunarodnu bezbednosti.

"Predsednik Bajden i predsednik Makron dele zajednički pogled na svet taj globalistički pogled gde liberalna demokratija predstavlja najbolji rešenje za svaki politički sistem u Evropi, ali i kroz ceo svet. Ipak, imaju velike izazove zato što takođe dele mišljenje da je liberalna demokratija na udaru i da je ugrožena zbog porasta populističkih i nacionalističkih pokreta u članicama EU i u samoj Americi. Ali isto tako moraju da povrate poverenje građana u taj sistem", smatra Obrad Kesić, analitičar iz SAD.

U godini kada predsedava Uniji, Makronu 2022. ističe predsednički mandat. Do tada, smatraju poznavaoci prilika, mogao bi da pokuša da zaokruži geopolitički bilans. Jačanje savezništva Francuske i SAD, reforme unutar same Unije koje bi je učinile otpornijom na krize, nameće pitanje – koliko će se promene preliti na Srbiju, čiji je Francuska tradicionalni prijatelj.

"Kada je došlo do tenzije između Grčke i Turske, Francuska je podržala članicu Unije Grčku. Francuska želi da ojača taj svoj vojni uticaj u EU. Ona pravi partnerstva, tu je pre svega Grčka, videli smo predsednika Vučića gde najavljuje da bi moglo da dođe do saradnje sa Francuzima o naoružanju", ističe Zečević.

"Najava dolaska Makrona u Srbiju na jesen i potpisivanja niza ugovora pokazuje da će Francuska nastupati sa ozbiljnim ekonomskim projektima i investicijama što daje značaj i orijentaciji da se vrati na ovaj prostor", napominje karijerni diplomata Zoran Milivojević.

Države uglavnom ne otkrivaju planove i taktike, tako na pitanje o daljim evrointegracijama Srbije, a u kontekstu uticaja Francuske odgovara resorni ministar. Nikola Selaković potvrđuje da je na stolu u Jelisejskoj palati bila tema nastavak evropskog puta Srbije, podseća i da je Srbija prva prihvatila novu metodologiju koja je došla iz Pariza.

среда, 14. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом