Šoltesov amandman – mrlja na pozitivnu ocenu o Srbiji

Evropski parlament je prilikom usvajanja Rezolucije kojom je konstatovan napredak Srbije u procesu evrointegracija usvojio i amandman poslanika Igora Šoltesa, kojim se priznavanje genocida u Srebrenici označava kao "fundamentalan korak na putu Srbije ka članstvu u EU".

Evropski parlament je prilikom finalnog glasanja o Rezoluciji o Srbiji usvojio i tri od četiri usmena amandmana koje je slovenački poslanik iz redova Zelenih Igor Šoltes dostavio na izveštaj o Srbiji.

Pored amandmana kojim Šoltes, inače izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, traži rešavanje "slučaja Savamala" i transparentnost u izgradnji hidroelektrana na zaštićenim područjima u Srbiji, najveću pažnju privukao je amandman kojim se od Srbije i njenih zvaničnika traži priznavanje genocida u Srebrenici.

Šoltes je u svom amandmanu izrazio žaljenje zbog "ponovljenog poricanja genocida u Srebrenici od strane nekih predstavnika vlasti Srbije".

On je ovaj amandman podneo u poslednjem trenutku kao tzv "usmeni amandman", nakon intervjua koji je premijerka Srbije Ana Brnabić dala novinaru Dojče velea Timu Sebastijanu.

U tom intervjuu, premijerka Srbije je na ponovljena insistiranja novinara na priznanju genocida u Srebenici odgovorila da "ne misli da je strašan masakr u Srebrenici bio genocid".

"To je bio gnusni zločin. Ratni zločin. Nisam ponosna na to. To nije urađeno u ime srpskog naroda i Srbija ne može kolektivno biti okrivljena za ono što se tamo dešavalo", odgovorila je premijerka Srbije.

Izvestilac za Kosovo, Igor Šoltes, povodom toga podsetio je na obavezu pune saradnje Srbije sa Tribunalom u Hagu, što, prema njegovim rečima, podrazumeva i "puno prihvatanje presude i odluka Suda".

"Priznanje genocida u Srebrenici je fundamentalni korak na putu Srbije ka članstvu u EU", naveo je Šoltes u svom amandmanu broj četiri.

Igor Šoltes je tokom debate o Srbiji u Evropskom parlamentu naveo da je naša zemlja "apsolutno napredovala" u oblastima javne administracije, tržišnoj ekonomiji i ekonomskom rastu i ekonomskoj stabilnosti.

Prema njegovim rečima, još je posla ostalo da se uradi u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.

"Srbija je važan igrač u celom regionu i zato EU mora da reguje na pojedine izjave koje dolaze od srpskih zvaničnika", izjavio je Šoltes, ukazujući na svoj amandman.

Iako je usvajanje ovog amandmana izazvalo veliku pažnju, upravo zbog političke poruke koja se šalje Srbiji i "neobavezujućeg, ali politički dodatnog uslovljavanja" evrointegracionog puta zemlje, u diplomatskim krugovima u Briselu naglašavaju da se ne sme izgubiti iz vida da je Srbija prevashodno dobila "pozitivnu ocenu" za svoj ukupni napredak ka EU, koji su podržali i Evropski parlament i Evropska komisija.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара