Dačić: Istorijska poseta australijske šefice diplomatije

Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić je ocenio je da je poseta šefice australijske diplomatije Džuli Bišop Beogradu od istorijskog značaja istakavši da je Srbija zainteresovana za unapređenje saradnje dve zemlje.

"Tražili smo po arhivama i ne možemo naći kada je poslednji put šef australijske diplomatije bio ovde. Ovo je istorijska poseta i dobra prilika za novi početak odnosa," rekao je Ivica Dačić.

Prema njegovim rečima, sveukupni odnosi su dobri, a Srbija je zainteresovana za njihovo dalje unapređenje.

"Tome bi trebalo da doprinesu naše međusobne posete na visokom nivou", rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji za štampu.

Podsetio je da veliki broj pripadnika srpske dijaspore živi u Australiji, rekavši da se 60.000 njih izjasnilo da su poreklom iz Srbije.

"Mi uvek preterujemo kada govorimo o brojkama dijaspore, kažemo da ima 200.000, a neka ih ima i 100.000 pa smo zadovoljni", šaljivo je konstatovao ministar.

Navodi da želi kontinuitet u odnosima sa Australijom i da je s tim u vezi uspostavljen mehanizam konsultacija dva ministarstva, koje su održane u maju na nivou pomoćnika ministara.

"Imamo interes za razvoj saradnje, naročito u obalsti ekonomije. Trgovinska razmena je veoma mala, nije adekvatna tako globalnoj sili kao što je Australija, iznosi svega 15 miliona dolara. To može i mora da bude mnogo veće", istakao je Dačić.

Navodi da je Srbija zainteresovana i za povećanje investicija iz Australije i dodao da već postoje dva projekta sa izvođačima iz Australije.

Prvi je, prema njegovim rečima, daleko odmakao, a radi se o kompaniji "Rio Tinto", koja vrši ispitivanje eskploatacije rude litijuma u Loznici, na šta je utrošila već 90 miliona dolara.

"Pošto idemo u eru industrijske revolucije i modernih tehnologija, to je ruda koja će biti od velikog značaja za svet. Zato je naš interes da se tome posvetimo", naglasio je ministar dodajući da je premijerka Ana Brnabić u razgovoru sa gošćom iz Australije izrazila zainteresovanost da se taj projekat nastavi i dovede do kraja.

Drugi projekat su arheološke iskopine u Glacu pored Sremske Mitrovice.

"To je projekat kojem Australija pridaje veliki značaj, a i mi smo zaintersovani jer omogućuje razmenu stručnjaka i promociju naših arheoloških nalazišta iz rimskog vremena", rekao je Dačić.

"IT sektor jedan od najvećih potencijala Srbije"

Govoreći o privredi konstatovao je da je IT sektor u Srbiji doživeo, protekle decenije, pravi bum.

"Uvek govorimo da su maline naš najznačajniji izvozni proizvod, ali izvoz softvera je dva ili čak tri puta veći od malina. A izvoz softvera pre 10 godina bio je nula, a sada je već 750 miliona evra, što je za nas veliki napredak", istakao je ministar.

Rekao je da je sa gošćom razgovaroa i o mogućnostima nastupa na trećim tržištima, predloživši da se napravi zajednički sastanak sa regionom vezano za ekonomske interese koje možemo zajedno da imamo.

Naglasio je da je Australija rekorder u privrednom rastu, pošto je 26 godina zaredom beležila rast BDP-a, i da je poslednaj recesija u toj zemlji bila daleke 1991.godine.

"Voleli bismo da se u u budućnosti ugledamo na tu zemlju. Barem u narednih deset godina da imamo značajan rast i veoma bi napredovali", rekao je Dačić.

Što se saradnje dve zemlje tiče, navodi da je rešeno pitanje priznavanja vozačkih dozvola, da se razgovara o sporazumu o socijalnom osiguranju, ali i da je Srbija zainteresovana za pojedinstavljenje procedure dobijanja viza.

S tim u vezi je podsetio da nema oslobađanja od viznog režima s obzirom na geografski položaj Australije.

"I britanska kraljica, koja je nominalno šef te države mora da zatraži vizu da bi došla u posetu. Imajte to u vidu kada tražite viznu liberalizaciju" rekao je ministar.

Preneo je da je sa australijskom koleginicom dogovorio da nastave dobru komunikaciju, saradnju na multilateralnom planu, i jedni druge podržavaju u međunarodnim organizacijama.

Šefica australijske diplomatije Džuli Bišop je rekla da je iskoristila priliku posete istočnoj Evropi da pokaže zainteresovanost Australije za jačanje veza sa Srbijom. 

"Australija pokušava da dosegne do zemalja sa kojima ima zajednički cilj, a Srbija je demokratija koja je posvećena slobodnom tržištu i ljudima, kao i međunarodnom pravu. Imamo zajednički okvir i veoma je važno da u vreme međunarodne nesigurnosti i previranja zajedno delimo poglede i promovišemo iste stavove", rekla je Bišopova. 

Istakla je da je Australija ohrabena činjenicom da je nova srpska vlada posvećena priključenu EU. 

"Mi EU vidimo kao globalnu silu i čuvara mira. Vidim Srbiju kao deo te globalne sile", naglasila je šefice australijske diplomatije.

Ukazala je da je Australija 13. najznačajnija ekonomija sveta, koja je oborila rekord da 26 godina zaredom ima ekonomski rast, što nije slučajnost, već posledica više godina ekonomskih reformi, otvorene ekonomije orijentisane na izvoz i stalne potrage za novim tržištima.

Prema njenim rečima "Rio Tinto", koja je aktivna u Srbiji je globalna firma s reputacijom da je socijalno odgovorna i posvećena ekološkoj zaštiti.

Projekat u Srbiji, kako je navela, doprineće ekonomskom razvoju i otvaranju novih radnih mesta.

Izrazila je uverenje da će i druge rudarske kompanije iz Australije doći u Srbiju, te dodala da postoji zainteresovanost biznismena za proširenje svojih aktivnosti u Srbiji.

Ocenila je da je Srbija stabilna i prosperitetna, a da je diversifikacija privrede jedan od ključnih faktora uspeha australijske ekonomije.

Osvrnula se na dijasporu, rekavši da koliki god da je broj, ona je aktivna i doprinosi bogatstvu australijskog društva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво