Strani mediji o izborima na Kosovu

Lokalni izbori na severu Kosova protekli su u opštoj klimi napetosti i zastrašivanja, ocenjuje većina svetskih medija. Slab odziv mogao bi da ugrozi kredibilitet izbora i zada udarac Vladi Srbije, koja je pozvala kosovske Srbe da izađu na glasanje, navodi se u izveštajima o jučerašnjim izborima.

U slučaju slabog odziva Srba, lokalni izbori na Kosovu neće imati velikog kredibiliteta, a zadaće i udarac Vladi Srbije, koja je mnogo uložila u normalizaciju odnosa s Prištinom, ocenjuje Bi-Bi-Si, navodeći da srpska vlada ima "znatan uticaj na Srbe na severu Kosova, od kojih mnogi rade u srpskim javnim službama".

Mada su i Beograd i Priština pozivali birače na glasanje, na taj poziv je uglavnom odgovorila albanska većina, ali ne i srpska manjina na Kosovu, koja odbija da prizna nezavisnost Kosova, navodi Bi-Bi-Si.

"Kosovski Srbi su se brinuli da će, ukoliko glasaju, dati legitimitet nezavisnoj državi Kosovo", prenosi britanski javni servis.

Britanski list Independent u izveštaju o izborima na Kosovu kaže da su bili obeleženi kampanjom zastrašivanja birača, i da se čini da je "plan postignut uz posredovanje EU, o integrisanju kosovskih Srba u ostatak Kosova na putu da propadne, posle napada maskiranih ljudi na biračko mesto na severu, gde vlada anarhija".

"Srbija nikad nije prihvatila nezavisnost koju je Kosovo proglasilo 2008, ali da bi dobila zeleno svetlo za pristupne pregovore sa EU, pristala je početkom godine da dozvoli da lokalni izbori koje organizuje Priština budu prvi put održani i u enklavi na severu Kosova, gde su Srbi većina", piše Independent.

Primećujući da se taj plan suočio sa otporom mnogih meštana, britanski dnevnik navodi da se kosovski Srbi osećaju kao da ih je Beograd napustio i smatraju izbore prećutnim priznanjem nezavisnosti Kosova.

List navodi da su razlozi za taj otpor i materijalne prirode pošto je Beograd, u skladu s Briselskim sporazumom, obećao da će prestati da finansira sever Kosova, gde su mnogi kosovski Srbi zaposleni u javnim službama dobijali plate i od Prištine i od Beograda i gde skoro niko ne plaća porez.

"Šverc i drugi vidovi organizovanog kriminala dodatno doprinose atmosferi bezakonja. Ubistvo jednog carinika EU, na koga su u septembru pucali nepoznati napadači, pokazuje da će se Kosovo i međunarodna zajednica suočiti sa ogromnim izazovom u pokušaju da uspostave normalne institucije posle izbora", navodi londonski dnevnik.

Independent prenosi da neki analitičari smatraju da bojkot izbora predstavlja katastrofu za EU i kraj Briselskog sporazuma, dok su drugi uvereni da će, s obzirom na to da i Beograd i Priština i EU očajnički žele da prikažu izbore kao uspešne, biti velikih pritisaka da se prenebregne otpor na severu.

Nasilje, zastrašivanje i nepravilnosti, u opštoj klimi napetosti - tako italijanska agencija ANSA opisuje izbore na severu Kosova.

Takva atmosfera posledica je "snažnog neprijateljstva koje ekstremistički i ultranacionalistički Srbi pokazuju prema bilo kom obliku dijaloga i normalizacije odnosa sa Prištinom", ocenjuje ANSA.

Italijanska agencija navodi da je integracija Srba na severu Kosova ključna za uspeh dogovora Beograda i Prištine iz aprila ove godine, postignutog uz posredovanje EU, ali smatra da je "prvi veliki test na terenu izgleda propao, što potvrđuje snažan međuetnički sukob između Srba i Albanaca".

Iste ocene navodi i američka agencija AP, koja piše da je integracija Srba u politički život Kosova ključni element sporazuma Srbije i Kosova, kojim bi sporovi trebalo da budu razrešeni, a fondovi Evropske unije deblokirani.

AP navodi da se čini da događaji na izborima pokazuju da Srbija nije uspela da zaustavi prkos Srba na Kosovu, naročito na severu, gde čine većinu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи