Kako oživeti nekadašnju dolinu džinsa?

Nakon što je Tekstilni kombinat propao pod teretom sankcija, zahvaljujuči vrednim ljudima u Novom Pazaru nicale su mini fabrike džinsa. Kažu bilo ih je više od 200 koje su upošljavale oko 10.000 obučenih radnika. Ekonomski stručnjaci tada prozvaše ovaj kraj "malim privrednim čudom". Kakva je situacija danas kada je u pitanju privreda Novog Pazara?

Od svih nekadašnjih fabrika džinsa do sada je opstala tek trećina.A opstanak na tržištu u uslovima globalne ekonomske krize nije moguć bez velike podrške, kažu proizvođači.

"Što se tiče nekih stvari koje su nama važne i koje nam pomažu da prebrodimo sve te teškoće su stvari od države. Jedna od tih je što mi uvek imamo jeftiniju struju nego što je struja u okruženju, imamo dosta povoljne kredite finanasiranja tekuće proizvodnje, imamo kredite za nabavku opreme. To je ono što nama trenutno olakšava", kaže Nihad Ugljanin, generalni direktor fabrike teksasa.

Uprkos ekonomskoj krizi u Novom Pazaru ekspanzija izgradnje stambenih zgrada ne posustaje što potvrđuje i statistika. Zanimalo nas je da li se svi stanovi prodaju.

"Nekih 90 odsto se proda do završetka zgrade tako da nakon toga ostaje, eto sad neka ponuda po onoj standardnoj ceni koju tržište pokrene i do koje dođemo u toku završetka radova", navodi Sanel Zejnelović, generalni menadžer građevinske kompanije.

Odeljenje za urbanizam i izgradnju Gradske uprave prošle godine izdalo je ukupno 8 građevinskih dozvola za izgradnju stambenih zgrada, a za prvih šest meseci ove godine još 5. Samo ovih 13 višespratnica imaće ukupno 815 stanova i 30 poslovnih prostorija. Kako saznajemo cena jednog kvadratnog metra iznosi od 900 do 1.300 evra u zavisnosti od lokacije.

Povećana izgradnja stanova povećaće i proizvodnju nameštaja u ovom kraju u bliskoj budućnosti što će omogućiti i otvaranje novih radnih mesta. Ipak, trenutna situacija na tržištu nije nimalo povoljna za poslodavce.

"Krajnu cenu ne uvećavamo ukoliko su repromaterijali poskupeli. Pokušaćemo da uskladimo tu cenu, odnosno da umanjimo zaradu same fabrike kako bi smo prebrodili ovaj period", kaže Mersudin Sinanović, menadžer fabrike nameštaja.

Međutim, ono po čemu je Novi Pazar bio nadaleko poznat je trgovina. Učili su je od iskusnih. I danas se prepričava anegdota o jevrejskom bankaru i trgovcu Samuelu, zvanom Sumbuliko kako je birao poslovne partnere.

"Sumbuliko je sa jednim svojim ortakom uz cigaru koju je bio savio razgovarao o tome kako da završe posao. Međutim, kad je trebalo da pripali cigaru ovaj njegov ortak je ustao i upalio mu šibicu i zapalio mu cigaru. Sumbuliko mu je rekao da od posla nema ništa iz razloga što je on pored žara u mangalu upalio šibicu", priča Asim Nikšić, hroničar.

Novopazarska pijaca, koju su poredili sa onom u Trstu, nekada je posećivalo na hiljade šoping turista iz zemlje, ali i inostranstva. Ona i dalje radi, ali je danas na njoj manje i prodavaca i kupaca.

понедељак, 21. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом