Makrame tkanje, tehnika koja kod nas nije popularna, otvara vrata na tri kontinenta

Radionice programa "Osnaživanje žena u preduzetništvu" pohađalo je četrdesetak Šapčanki. Posle završene obuke, Vesna Božanić se jedina odlučila za tkanje pojaseva za narodnu nošnju i izradu haljina makrame tehnikom.

Uz osnovu i potku za tkanje, Vesna Božanić i radi i odmara se. Na malom razboju kombinuje boje, izrađuje unikatne pojaseve i čuva tradiciju.

Vesna najpre postavi konce, i onda tka u  jednoj boji. Od  te postavke zavisi šara koja će biti na pojasu. Šumadijski pojasevi su u prirodnim  bojama koje možemo da nađemo u prirodi, šopski pojasevi su tamno crveni, jednobojni, beogradski su slčni šumadijskim.

Makrame tehniku naučila je još u osnovnoj školi. Posle korpi za cveće i narukvica, uradila je prvu haljinu. Na internetu je videla da ih  i u svetu izrađuju, ali da je proces izrade dug. Makrame tehnika kod nas nije popularna, za sada je samo Vesnin hobi. Ona podseća da je reč o jednoj od najstarijih tehnika ručnog rada u čijoj osnovi je ručno, umetničko vezivanje čvorova.

Za jednu haljinu, potrebno je do tri meseca intenzivnog rada, jer samo u resama ima oko 6.000 čvorova. Pojas završi za nekoliko dana a ručno rađene predmete i prodaje i poklanja. Do sada su njeni radovi iz Šapca, otputovali na tri kontinenta.

 

 

 

петак, 03. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво