Zatvorsku kaznu koristi da završi fakultet

Resocijalizacija je najveći problem sa kojim se suočavaju bivši zatvorenici. To često dovodi do vraćanja na stari model ponašanja, pa je u zatvorima najviše povratnika. Ipak, ima i onih koji tokom izdržavanja kazne - studiraju.

Kada se našao u poziciji da pogrešne odluke plati slobodom, 37-godišnji osuđenik u Kazneno-popravnom zavodu u Nišu pomislio je, kaže, da mu se tu završava život. A onda je odlučio da višegodišnju zatvorsku kaznu iskoristi da ostvari svoju veliku želju – da završi pravni fakultet koji je davno zapostavio.

"Ako sam već tu gde jesam, ja moram to da iskoristim na najbolji mogući način, kako bi posle izlaska imao kvalitetan život, da mogu da živim pošteno, da osnujem porodicu, da živim od svog rada", kaže osuđenik KPZ Niš.

Do kraja ima još pet ispita, u svemu mu pomaže supruga koja mu donosi knjige i prijavljuje ispite a tu je i podrška nadležne ustanove.

"Pravo na školovanje imaju sva naša osuđena lica, osim osnovne škole, vanredno srednje škole, imamo par da kažem svetlih primera da osuđenici završavaju fakultet tokom izvršavanja kazne zatvora u našem zavodu", kaže Dejan Panić, upravnik KPZ Niš.

Tom prilikom odobrava im se izlazak u pratnji službe za obezbeđenje, navodi Panić i dodaje 
da je sve više onih koji se opredeljuju za neku od praktičnih obuka.

"Nakon sprovedene obuke i dobijenih certifikata koji nemaju zatvorska obeležja u pogonima Kazneno-popravnog zavoda organizuje se rad osuđenih lica kako bi stekli dovoljno radnog iskustva", kaže Valentina Krstić, načelnica službe za obuku KPZ Niš. 

Obuke se organizuju u skladu sa potrebama tržišta pa su šanse za zaposlenje po izlasku na slobodu mnogo veće. To je ključno u procesu resocijalizacije a rezultati ovih programa već su osetni, kažu u ministarstvu pravde, pa je u poslednjih nekoliko godina broj povratnika koji čine većinu osuđenika smanjen sa oko 70 na 60 odsto.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво