Читај ми!

Gavrić podneo novi zahtev za azil u Južnoafričkoj Republici

Jedan od najtraženijih begunaca iz Srbije, Dobrosav Gavrić, osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana 2000. godine u Beogradu, ponovo je podneo zahtev za azil Južnoafričkoj Republici gde godinama živi.

Gavrić je 2011. godine uhapšen u JAR po poternici Srbije, nakon što je ranjen u jednom mafijaškom obračunu, a zimus je Magistarski sud u Kejptaunu zaključio da su ispunjeni uslovi za Gavrićevo izručenje Srbiji.

Njegov branilac veljko Delibašić rekao je Tanjugu da je Gavrić podneo žalbu na ovu odluku suda, i da očkeuje da ona bude usvojena, te da Gavrić ne bude izručen Srbiji.

Takođe, kako je dodao, podneo je i novi zahtev za azil, tako da se sada u JAR vode dva postupka u cilju njegovog ostanka u JAR.

Uz zahtev za azil Gavić je dostavio i novu dokumentaciju, kojom želi da potkrepi tvrdnje da mu je u Srbiji ugrožen život kao i da nije imao zakonito i pravično suđenje, jer su, kako tvrdi, mnogi dokazi uništeni, a neki su bili nezakoniti.

On je ranije podnosio zahtev za azil južnoafričkim državnim organima, ali on nije bio usvojen.

Gavrića Srbija traži od JAR radi odsluženja kazne od 35 godina zatvora na koju je osuđen u oktobru 2006. zbog ubistva Ražnatovića.

Gavrić je pobegao iz Srbije neposredno pred izricanje presude, a u Južnu Afriku je stigao 2007. preko Italije i Ekvadora, sa lažnim dokumentima na ime Saša Kovačević.

Uhapšen je u Kejptaunu nakon mafijškog obračuna u kojem je ranjen i identifikovan kao Dobrosav Gavrić.

U Srbiji je osuđen je kao neposredni izvršilac ubistva Ražnatovića 15. januara 2000. u holu beogradskog hotela Interkontinental, kada je i sam ranjen u nogu.

Pored njega na po 30 godina zatvora osuđeni su i Milan Đuričić Miki i Dragan Nikolić Gagi.

Đuričić je ubijen 24. aprila 2018. godine u Kejptaunu, a u zatvoru je samo Nikolić.

Gavrić i Đuričić su uredno dolazili na suđenja sve do dana izricanja (druge prvostepene) presude Okružnog suda u Beogradu, kada su osuđeni na pomenute kazne i kada im je određen pritvor. Na izicanje presude nisu došli, kada im se, privremeno, gubi trag.

Arkan, koji je bio pred Haškim tribunalom optužen za zločine protiv čovečnosti počinjene tokom rata u Bosni 1992-95, ubijen je 15. januara 2000. u holu beogradskog hotela Interkontinental.

Pored Arkana, u "Interkontinentalu" su ubijeni i njegovi prijatelji Milenko Mandić Manda i Dragan Garić Garo, bivši radnik saveznog MUP-a.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи