Читај ми!

Sud u Strazburu odbacio tužbu porodice gardiste ubijenog u Topčideru

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbacio je danas kao neprihvatljivu tužbu protiv države Srbije, koju mu je još 2012. godine podnela porodica gardiste Dragana Jakovljevića, ubijenog zajedno sa gardistom Draženom Milovanovićem u kasarni Topčider, 5. oktobra 2004. godine.

Porodica Jakovljević je tužbu podnela povodom oslobađajuće presude iz 2008. godine u krivičnom postupku koji su vodili protiv bivšeg vojnog sudije Vuka Tufegdžića, koji je vodio prvu istragu povodom pogibije gardista.

U odluci koja je danas objavljena na sajtu Evropskog suda, navodi se da je tužba je odbačena jer nisu iscrpljeni svi domaći pravni lekovi, odnosno jer su pored krivičnog postupka i postupka pred Ustavnim sudom, koji su prošli neuspešno, Jakovljevići mogli da pokrenu i parnični postupak za odštetu usled povrede časti i ugleda.

"Sud smatra da je podnosilac predstavke trebalo da pokrene građansku tužbu na osnovu Zakona o obligacionim odnosima", navodi se u odluci i dodaje da prema pravilima tog suda tužba mora biti odbačena zbog neiscrpljivanja domaćih pravnih lekova.

Odluku je jednoglasno donelo sedmočlano veće.

Advokat najavio žalbu

Punomoćnik porodice Jakovljević, advokat Predrag Savić u izjavi za Tanjug najavio je žalbu na ovu odluku Velikom veću Evropskog suda.

Savić međutim smatra da je dobro što je Evropski sud uopšte pristao da odlučuje u ovom predmetu, jer to ranije nije činio povodom sličnih predstavki.

Jakovljevići su tužili državu Evropskom sudu 2012. godine povodom pravosnažnog rešenja, tadašnjeg Okružnog suda u Beogradu, kojim je bivši vojni istražni sudija Vuk Tufegdžić oslobođen od optužbi za iznošenje ličnih i porodičnih stvari, odnosno da je svojim izjavama u javnosti povredio ugled i čast njihovog ubijenog sina.

Smatraju da su im tom odlukom suda povređena prava garantovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima – na pravično suđenje od strane nezavisnog suda, kao i na delotvornu istragu u vezi sa pravom na život.

Bivši sudija Tufegdžić je vodio vojnu istragu nakon pogibije gardista.

Tvrdio je da su se oni međusobno poubijali, ali je kasnijim veštačenjima utvrđeno da ih je ubila treća osoba, za koju se ni danas ne zna ko je.

Advokati porodica obojice gardista, i Jakovljevića i Milovanovića, podneli su zimus Evropskom sudu za ljudska prava još predstavku kojom se žale na državu zbog neizvršenja odluke Ustavnog suda Srbije iz 2013. godine u delu koji se odnosi na sprovođenje istrage o njihovom ubistvu.

Istraga traje punih 16 godina, a i dalje se vodi protiv N. N. lica.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво