Umrla Dafina Milanović

Nekadašnja vlasnica "Dafiment banke" Dafina Milanović preminula je jutros u Beogradu u 60. godini, posle duge i teške bolesti, potvrdio je njen advokat Dragoslav Ognjanović.

Advokat nije mogao da precizira detalje, ali je poznato da se nekadašnja "srpska majka", kako je prozvana početkom devedesetih godine prošlog veka, godinama borila protiv karcinoma dojke, imala više operacija i išla na terapije.

U Okružnom sudu u Beogradu Dafini se sudilo zbog zloupotrebe službenog položaja i prisvajanje višemilionske imovinske koristi na štetu štediša "Dafiment banke", koja je radila u periodu 1991-1993. godine, po principu piramidalne štednje.

Milanovićeva je tokom višegodišnjeg suđenja negirala svoju krivicu i suštinsku ulogu u toj banci, a zbog smrti, sudski postupak protiv nje biće obustavljen.

Ona je za propast banke i smrt svoje porodice optužila pokojnog predsednika SRJ Slobodana Miloševića, navodeći da je guverner Narodne banke Jugoslavije Borislav Atanacković po njegovim nalozima diktirao poslovnu politiku "Dafiment banke".

Optužnica Okružnog tužilaštva teretila je Milanovićevu da je od 1991. do 1997. godine, zloupotrebom službenog položaja, pribavila sebi i drugima protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 19,7 miliona nemačkih maraka, milion američkih dolara, 3,5 miliona švajcarskih franaka, 10,9 miliona austrijskih šilinga i 199,4 miliona italijanskih lira.

U optužnici je navedeno da je, u dogovoru i po ovlašćenju bivšeg guvernera Narodne banke Jugoslavije pokojnog Borislava Atanackovića, organizovala nezakonitu piramidalnu šemu štednje.

Milanovićeva je neovlašćeno raspolagala ulozima štediša, omogućila je pojedinim štedišama isplatu preko reda, a osnovala je i "Fond predsednice banke", iz čijeg trezora je nekoliko puta uzimala novac i koristila ga za svoje potrebe, navedeno je u optužnici.

Vlasnica "Dafiment banke" uhapšena je krajem 2002. godine u nemačkom gradu Cvajbrikenu, a optužnica pred domaćim sudom podignuta je u oktobra 2003. godine.

"Dafiment banka" je osnovana 9. oktobra 1991. godine bez ijednog dinara na ime osnivačkog uloga i do prestanka rada, sredinom 1993. godine, prema grubim procenama, ostala je dužna štedišama oko 150 miliona evra.

Glavnica tog duga, odlukom Narodne banke Jugoslavije, redovno se vraća štedišama u godišnjim ratama od 2002. godine i trajaće do 2016. godine.

Ona je 14. jula 1993. godine vraćena sa graničnog prelaza Kelebija u pratnji policije, uz oduzimanje pasoša, i tada je izjavila kako je išla na radni sastanak, jer ima 25 kompanija u svetu koje ostvaruju profit za kamate štediša u Srbiji.

Milanovićeva je pre osnivanja "Dafiment banke" prvi put došla u sukob sa zakonom 1979. godine, kao blagajnik kluba "Mornar", i zbog "protivpravnog prisvajanja novca" osuđena je na 11 meseci zatvora, uslovno na četiri godine.

Drugi put je 1988. godine provela osam meseci u istražnom zatvoru, jer je kao šef računovodstva u preduzećima "Slavija", a potom u "Plastici" ponovo posegnula za tuđim novcem, ali nikada nije otišla na izdržavanje kazne od 2,5 godine zatvora.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи