Kako trošimo novac iz evropske kase

U poslednjih šest godina iz bespovratnih pretpristupnih fondova Evropske unije u Srbiju se slila 1,23 milijarde evra kroz 18 finansijskih sporazuma. Zahvaljujući donacijama Evropske unije, ostvareno je na hiljade projekata koji koriste građanima.

Vrščani, naročito oni koji su za skener bili na listama čekanja po okolnim gradovima, znaju šta znači kad glavna bolnica u njihovom gradu dobije taj aparat. Kupljen pre godinu i po dana za 1.600.000 evra novcem iz evropske kase, već je skratio put do dijagnoze za 4.600 pacijenata.

"Svakog dana se na ovom skeneru pregleda 15 pacijenata iz južnog Banata i to nam je veoma važno, jer su građani Vršca ranije bili upućivani u druge zdravstvene ustanove", kaže Dragana Mitrović, gradonačelnica Vršca.

Da nas ne muči glavobolja, projekte treba unapred da spremamo. Još se nije osušilo mastilo na potpisanom sporazumu o 139.000.000 evra bespovratne pomoći koju nam je doneo komesar Oliver Varhelji, a pripremaju se tenderi i dokumentacija da bismo novac mogli da povučemo. Ne pre sledeće godine, a dva programa namenjena su malim i srednjim preduzećima.

"Dokapitalizacija, odnosno dodatnih deset miliona evra za program podrške za nabavku opreme koji realizujemo sa poslovnim bankama, koji će od sledeće godine biti dostupan zajedno sa sredstvima iz budžeta Republike Srbije, kao sa jednim milionom tehničke podrške za dalje unapređenje, digitalizaciju", objašnjava Katarina Obradović Jovanović, pomoćnica ministra privrede.

Kad bismo mi mogli da izdvojimo 76,5 miliona evra za nauku, istraživanja i inovacije, da nam taj novac ovoga puta nije opredeljen iz bespovratne evropske kase?

"Vi ćete videti sudove koji sada rade preko interneta, da vi možete da vidite i da pratite svoj predmet u sudu kako se razvije. Taj deo prenošenja poruke na šta smo potrošili novac je manje vidljiv i ljudi to ne vide", ističe Gordana Lazarević, nezavisna konsultantkinja za EU integracije.

Sve je važniji trend da se bespovratna sredstva iz IPA i drugih fondova Unije kombinuju sa kreditima poslovnih banaka.

"Veliki broj povoljnih kredita koji su u ovom trenutku na raspolaganju u Srbiji zapravo imaju te uslove zahvaljujući garancijskoj šemi koja stoji iza toga i koja je zapravo dogovarana planirana i realizuje se iz sredstava fondova EU", navodi Katarina Obradović Jovanović.

Vidljivi manje ili više, ali u Vladi Srbije znaju koji projekti su poslednjih godina bili ključni.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
15° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се