petak, 19. maj 2017, 08:00 -> 13:26
Izvor: RTS
Pepela ima i za izgradnju puteva i za izvoz
U svetu pepeo ima višestruku namenu – koristi se u putnoj industriji, proizvodnji betona, cementa, gipsa. Konačno se i u Srbiji više neće bacati, a najveći potencijal imaju EPS-ove termoelektrane. Potpisan je i prvi ugovor o donaciji 3.600 tona pepela za izgradnju auto-puta Beograd–Čačak.
Srbija 70 odsto struje dobija iz uglja, tako da EPS ima ogroman potencijal pepela. Prave se planovi za njegovo veće iskorišćenje.
"Mi imamo u ovom trenutku na deponijama oko 200 miliona tona pepela. Godišnje se, na žalost ili na sreću što nam je dobra proizvodnja, proizvede oko šest miliona tona pepela. I politika Vlade Srbije je upravo usmerena da pepeo dostigne status sirovine", rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
Vlada je još 2015. donela Uredbu o korišćenju pepela u industriji. A termoelektrane u Obrenovcu i Kostolcu dobile su licence da trguju pepelom jer bi mogli i da ga izvoze.
"Srbija kao Srbija nije dovoljno tržište za količine koje imamo i iz tog razloga ističem da smo počeli gradnju luke na Dunavu, pristaništa na Dunavu, što je veoma važno u transportu pepela", kaže Milorad Grčić, v. d. generalnog direktora EPS-a.
Srbija, odnosno EPS, od 2010. je i član "Ekobe" – Evropskog udruženja prizvođača produkata sagorevanja uglja, koje su osnovale članice Unije. Direktive u toj oblasti su sve rigoroznije, posebno u ekološkim zahtevima.
"Naše udruženje je osnovno 1990. godine. Regulative su nam nametnute i mi zajednički tražimo rešenja kako bi od sagorevanja uglja ostvarili što veću komercijalnu korist i bolje štitili životnu sredinu", rekao je Ivan Skidmore, direktor Udruženja "Ekoba".
Inače, EPS za odlaganje i održavanje deponija pepela godišnje izdvaja više od 50 miliona evra.
Matematika
Neverovatno, da to vide kao donaciju ...
Робеспјер
Ево ја предлажем, пошто су овде неки написали како смо ми неспособни без западних команданата, да ми лепо њима извеземо сав тај пепео и то за џабе (нек само плате превоз) и да га уграђују у зграде, школе и обданишта.... Кад је јефитно и корисно и здраво, па да им ми заостали помогнемо.
Izmisljanje
Iskoriscenje pepla sa deponija????? Gde je ljudi vama zdav razum? To nije samo pepeo, vec i sljaka, zemlja i raznorazno djubre koje dodje uz sam lignit iz kopova i termoelektrana. Iskoriscenje takvog pepela bez ciscenja nije moguce a ciscenje nije isplativo. Podsecam vas da se prilikom izgradnje puteva koristi najcistiji pepeo sa elektrofiltera a ne pepeo sa deponija!
Sećam se da jedna cement-fabrika...
koristila pepeo iz FKS-o,za proizvodnju baš cementa!-Koliko je to bilo kvalitno,znaju vaše cementne tvorevine!
Нићирофовић
Дајте, људи не причајте више како смо ми заостали и како нам требају западни "управљачи". Пепео се у изградњи зграда користио у Србији још после другог светског рата. У Панчеву неке од први зграда у центру и дан данас се зову Пепељаре, јер ју бетонски блокови правњени мешавином са пепелом. И то се напустило из једног јединог разлога - због еколошке и здравствене небезбедности. И слична је ситуација у Обреновцу, када се експериментисало за градњом после оснивања ТЕНТа. И ту је из истог разлога напуштено.
Ove stvari sa pepelom svet zna i koristi od pre 50 godina-mi nemamo dobar prijem
Sad su se ,posle 60 i više godina,dosetili da mogu pepeo koristiti i izvoziti i zaraditi.Gde su ti naši vajni stručnjaci,tehnolozi da im ovo nije palo na pamet ranije.Da li uvek nešto saznamo kad nam stranac da mig da to imamo i možemo i za druge stvari koristiti,a ne da nam ugrožava životnu sredini,naročito kad duva košava?!
Tako pričamo o našim IT stručnjacima,a njih nigde u domaćim firmama,samo se nalaze u stranim,jer ideju i rukovođenje tih firmi daju i imaju stranci.Mi smo bez njih "invalidi".
dobar posao
Zaista konacno i kod nas nesto sto se u svetu radi decenijama,a mi smo bacali i gusuli se.
komentari