U 2017. investitori lakše do subvencija

Da bi privukla što više investicija, posebno u nerazvijena područja, država je pojednostavila uslove za dobijanje podsticaja. Prema novoj Uredbi svako preduzeće koje uloži 100 hiljada evra i zaposli desetoro ljudi moći će od države da dobije od tri hiljade do sedam hiljada evra. Što je kraj u koji se ulaže nerazvijeniji, subvencije su veće.

Davanje podsticaja investitorima od nekoliko hiljada evra za svako novootvoreno radno mesto ulazi u drugu deceniju. Oni koji su ih koristili kažu da su važne.

"Svaki strani investitor gleda šta mu nudi država u kojoj bi ulagao. Subvencije su imale odlučujuću ulogu kada je Leoni odlučio da otvori prvu poslovnu jedinicu u Malošištu, a i sada, kada planiramo da gradimo treći pogon u Prokuplju i da broj zaposlenih podignemo sa 2.200 na tri hiljade", kaže generalni direktor kompanije "Leoni" za Srbiju Klemens Saks.

"Leoni" je odlučio, a u Prokuplju računaju da će isti izbor napraviti i holandska kompanija s kojom upravo pregovaraju.

"Kako je Prokuplje kao opština svrstano u treću grupu razvijenosti opština, investiori imaju prednost ako ulože u Prokuplje nego u neku razvijeniju opštinu jer će dobiti više sredstava", kaže predsednik Opštine Prokuplje Aleksandar Simonović.

Država za svako novootvoreno mesto investitoru bespovratno daje od tri hiljade evra u najrazvijenijim krajevima do sedam hiljada evra za radnika zaposlenog u najnerazvijenijim, devastiranim opštinama. Da bi privukla što više investicija pa i onih manjih spustila je granicu za dobijanje subvencije - dovoljno je da ulože trećinu manje nego do sada, 100 hiljada evra i da zaposle najmanje 10 radnika.

"Želimo da damo šansu onom najvitalnijem sektoru u Srbiji i učinimo dostpuna sredstva podsticaja to će se verujemo najbrže multiplikovati na razvoj i rast", kaže državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović.

Novina je da subvencije neće moći da dobiju oni koji se bave razvojem softvera, ali hoće investitori koji ulože bar dva miliona evra u poljoprivredu i ribarsto i zaposle 25 radnika.

Novac neće moći da se dobije za prebacivanje radnika angažovanih na određeno vreme u status stalno zaposlenih, niti da se koristi, na primer, za nabavku automobila. Kontrola će, kažu, biti stroža a novca više nego u 2016. godini.

Stevanović kaže da je to je ukupno oko 12 milijardi dinara koliko će se potrošiti zavisi koliko će investiori tražiti.

"Nadam se da ćemo prevazići 2016. godinu kada smo potpisali 21 ugovor potpisali u 2016. ako ostvarimo da podignemo tu brojku verujem da će to biti", ističe on.

Prošle godine za projekte vredne 223 miliona evra država je dala 83 miliona evra subvencija i na osnovu toga otvoreno je oko 15 i po hiljada radnih mesta.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво