Читај ми!

Preminuo akademik Ljubiša Rakić, Vučić uputio saučešće

Akademik Ljubiša Rakić, član Srpske akademije nauka i umetnosti i jedan od naših najuglednijih naučnika iz oblasti medicine, posle kraće bolesti preminuo je u 92. godini u Beogradu. Povodom smrti akademika, predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je telegram saučešća njegovoj porodici i SANU.

Ljubiša Rakić je u prestižnim domaćim i inostranim časopisima objavio više od 500 naučnih radova, pre svega iz oblasti fiziologije centralnog nervnog sistema. 

Osnovao je i najsavremeniju školu neurobiologije u našoj zemlji koja je omogućila našoj naučnoj misli da ravnopravno prati svetske tokove, saopštio je SANU.

Magistrirao je i doktorirao 1960. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde posle završetka osnovnih studija počinje da radi kao asistent na Katedri za fiziologiju.

Na beogradkom Medicinskom fakultetu prošao je sva univerzitetska zvanja. Za redovnog profesora fiziologije i biohemije izabran je 1974. godine.

Bio je profesor na postdiplomskim studijama iz oblasti neurobiologije na Beogradskom univerzitetu. 

Stručno se usavršavao u Institutu akademika P. K. Anohina u Moskvi 1956. godine, kao i Institutu za istraživanje mozga Kalifornijskog univerziteta u Los Anđelesu od 1961 do 1962. godine.

Godinama je bio upravnik Centra za naučno-istraživački rad Kliničkog centra Srbije u Beogradu, kao i Instituta za biohemiju, navodi u saopštenju SANU.

Osnovao je i laboratoriju za neurofiziologiju i neurohemiju (danas Odeljenje za neurobiologiju) u Institutu za biološka istraživanja "Siniša Stanković" Beogradskog univerziteta, kao i međunarodnu laboratoriju za istraživanje mora u Kotoru pod pokroviteljstvom Uneska i Nacionalnog instituta za zdravlje američke vlade. 

Član SANU je od 1974. godine. Potpredsednik Akademije bio je od 2008. do 2015. godine. 

Bio je i član niza inostranih akademija i naučnih društava, a u dva mandata bio je član predlagača Nobelovog komiteta za nauku. 

Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada za izuzetan naučni doprinos, među kojima se izdvajaju: Sedmojulska nagrada 1968. godine, Nagrada AVNOJ-a 1977, Orden rada sa zlatnim vencem, Orden bratstva i jedinstva, Medalja za doprinos miru 1994. godine. 

Ljubiša Rakić biće sahranjen u utorak, u 13.30 sati na beogradskom Novom groblju.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво