Читај ми!

Kako sačuvati akademski entuzijazam – "lekcija" Svetislava Božića

Akademik Svetislav Božić novi je predsednik Upravog odbora Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju. Cilj NAT-a je unapređenje visokog obrazovanja u Srbiji njegovim usklađivanjem sa međunarodno priznatim standardima, zato obavlja poslove akreditacije visokoškolskih ustanova i vrednuje njihove studijske programe, čime se čuva suština poslova kojima se fakulteti i univerziteti bave.

Funkcija na kojoj se nalazi je vrlo odgovorna, kaže akademik Svetislav Božić. Jer Upravni odbor Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju treba da vodi računa o veoma složenom mehanizmu koji podrazumeva i državne i privatne fakultete.

"Jednostavno da probamo da na tom nivou tela kojim predsedavam vidimo stvari na najbolji mogući način, da pokušamo da ažuriramo sve one procese koji su uvek bili predmet svih prethodnih saziva, a to je veliki kvalitet našeg akademskog života, naše akademske zajednice i pokušaj da ona ne tone nego da ona bude u toku sa svim važnim evropskim procesima u nauci i umetnosti", kaže Božić.

Zbog toga, kako kaže, Upravi odbor treba da bude vrlo budan, vrlo oran da prima te nove sadržaje, da fakulteti idu napred, a da pri tom ne gube suštinu.

Akademik Božić je nekoliko godina bio član Komisije za akreditaciju i više decenija profesor Fakulteta muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. S tim iskustvom, objašnjava šta su prioriteti akademske zajednice.

"U samom biću naše i akademske zajednice je pokušaj da ona ne izgubi svoj vitalni značaj u odnosu na narod kome pripada i na civilizacijski hod koji su ostvarili nauka i umetnost. Mi moramo da sačuvamo taj visoki kvalitet, da sačuvamo taj entuzijazam sticanja novih znanja, i njihovog postepenog ali vrlo temeljnog ubacivanja u postojeći sistem koji smo osvojili i sa kojim živimo", istakao je Božić.

Takođe navodi da treba sprečiti odliv mladih u inostranstvo – "da ih zadržimo na prostorima Srbije, da svoj dar, svoja velika iskustva i dobre škole do kojih smo došli, primene na ovom terenu u svojim oblastima – to je naš prioritetni zadatak".

A Srbija ima devet državnih i devet privatnih univerziteta.

"Ukoliko se svi bave suštinom, na najkvalitetniji mogući način, to je broj koji je gotovo optimalan. On omogućava i da svi budu unutra i da svi kvalitetno primaju sadržaje i da mogu da ih reprodukuju, da svi mogu da isprobaju sve što su čuli. Ukoliko je izgubljena supstanca, ili se ona pojeftinjuje, broj više nije važan. Čak ni brzina usvajanja novih normi nije tako bitna, koliko je važno sačuvati akademsku supstancu i akademski entuzijazam", rekao je akademik Božić.

Zato je važno sačuvati samu suštinu poslova kojima se fakulteti bave, zaključuje Božić. A ljudi koji rade u Komisiji za akreditaciju su se dokazali u naučnim oblastima kojima se bave, pa se nada da će tako biti i u sledećem sazivu.

субота, 10. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом