Ristić: "Jasenovac: logor smrti – zemlja živih" nije samo lekcija, već deo srpskog identiteta

Izložba pod nazivom "Jasenovac: logor smrti – zemlja živih" nastavlja svoje putovanje. Do 15. marta je u kripti Hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Podgorici. Istoričar Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida, ističe da je cilj izložbe da Jasenovac prestane da bude samo lekcija i da postane deo našeg identiteta. Smatra da živimo u vrlo krhkom vremenu i da je važno da se naoružamo znanjima iz prošlosti.

Izložba "Jasenovac: logor smrti – zemlja živih" predstavljena je, posle Beograda, Kragujevca, Paraćina i Trebinja, i u Podgorici gde je pobudila veliko interesovanje. 

Dejan Ristić je istakao da 80. godišnjica Jasenovca traje od 2021. godine do 2025. godine.

"Muzeju žrtava genocida je cilj da se zajedno s partnerima u zemlji i regionu na svaki mogući način, kroz naučnoistraživački rad, izložbe, predavanja, radionice, tribine, dokumentarne i igrane filmove čuva dostojanstveno sećanje na jasenovačke žrtve i podseti na to da je reč o najvećem i najmonstruoznijem stratištu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije u Drugom svetskom ratu", poručuje Ristić.

Navodi da je izložba potpuno savremena i hrabra. U pitanju je audio-izložba koja sadrži osam priča. Autori su Bogdan Španjević i Darko Nikolić, stručni konsultant izložbe je istoričarka i viši kustos u Muzeju žrtava genocida Jasminka Tutunović Trifunov. 

"Ono što je bitno, ta izložba ne sadrži artefakte, tradicionalni konzervativni pristup. Ovde su se autori opredelili da je sudbina jasenovačkih žrtava, transport u 2021. godinu, odnosno, da posetioci mogu da ih čuju i mogu da stupe u vrlo ličnu intimnu interakciju s njima. Tih osam priča su osam tipskih svedočanstava o stradanju dece, žena, staraca, ali i invalidnih lica, civila, izbeglica. Potpuno su autentične", naveo je Ristić.  

Posetioci sa suzama u očima

Objasnio je da se radi o jednoj aplikaciji, posetioci dobiju slušalice i idu kroz prostor koji je potpuno mračan, od jednog do drugog segmenta i to traje tridesetak minuta. Posetioci izlaze iz tog prostora sa suzama u očima. 

"Ovo jeste hrabar iskorak ovakvog formata i u ovoj meri je interaktivna. To je ono, što je nama bio cilj, da Jasenovac prestane da bude samo lekcija, već da postane ono što jeste u brojnim evropskim društvima koja imaju tako tragičnu sudbinu u 20. veku kao što imamo mi Srbi i da postane deo našeg identiteta", naglasio je Ristić. 

Smatra da živimo u vrlo krhkom vremenu i da je važno da se naoružamo znanjima iz prošlosti.

Izložba je mobilna i vrlo lako se kreće. Posle Podgorice, biće u Herceg Novom, a u aprilu je u Parizu i svakako će, najavljuje Ristić, ići po celom svetu, jer je interesovanje ogromno.

понедељак, 28. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом