Читај ми!

Zaštitnik građana: Hitno formirati centre za podršku hraniteljstvu

Zaštitnik građana Zoran Pašalić utvrdio je brojne propuste u radu više nadležnih organa koji ni posle sedam godina od donošenja odluke Vlade Srbije nisu uspeli da formiraju centre za porodični smeštaj i usvojenje čime bi bila omogućena adekvatna podrška deci i hraniteljskim porodicama. Naložio je hitne mere za ispravljanje nedostataka, navodi se u saopštenju o propustima nadležnih organa u podršci hraniteljskim porodicama i deci.

U saopštenju Zaštitnika građna se navodi da su propuste u radu načinili Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo finansija i jedinice lokalne samouprave.

Preporuke za unapređenje rada Zaštitnik građana uputio je ministarstvima za koja je utvrdio da su načinili propuste u radu kao i Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Republičkom i Pokrajinskom zavodu za socijalnu zaštitu i Pokrajinskom sekretarijatu za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.

Zaštitnik građana je u postupku pokrenutom po sopstvenoj inicijativi utvrdio da je od predviđenih osam formirano sedam centara za porodični smeštaj i usvojenje na teritoriji Republike Srbije a da samo jedan od njih obavlja delatnost u oblasti hraniteljstva na celoj teritoriji za koju je osnovan.

Ostali centri su, kako se navodi, preuzeli nadležnost samo na teritoriji koju su, prema broju zaposlenih i na osnovu standarda rada sa hraniteljskim porodicama, mogli da preuzmu.

"Utvrđeno je i da je Centar Subotica osnovan 2018. godine ali da do danas nije počeo sa radom, dok Centar Bela Crkva, predviđen Uredbom Vlade Republike Srbije o mreži ustanova socijalne zaštite, nije ni osnovan. Poslove iz oblasti hraniteljstva na teritorijama koje nisu preuzeli centri za porodični smeštaj i usvojenje i dalje obavljaju ionako preopterećeni centri za socijalni rad", navedeno je u saopštenju.

Ističe se da nijedan od osnovanih centara koji obavljaju delatnost nema adekvatan broj zaposlenih, ne računajući Centar Subotica koji je osnovan a nije započeo sa radom i uopšte nema zaposlene.

"Osnovani centri obezbeđuju podršku za manje od polovine od ukupnog broja dece na porodičnom smeštaju i za manje od polovine od ukupnog broja hraniteljskih porodica u zemlji. Tačnije, više od polovine dece na porodičnom smeštaju i više od polovine hraniteljskih porodica nemaju obezbeđenu specijalizovanu podršku", pojašnjava se u saopštenju.

Zaštitnik građana je takođe utvrdio da ni posle 12 godina od donošenja Pravilnika o hraniteljstvu, kao ni 9 godina od donošenja novog Zakona o socijalnoj zaštiti, hraniteljstvo nije ni približno razvijeno u obimu u kome to propisi predviđaju i omogućavaju.

U preporuci, Zaštitnik građana je naložio svim nadležnim organima da bez odlaganja isprave uočene nedostatke, obezbede specijalizovane obuke za hranitelje i kontinuiranu i pravovremenu pomoć i podršku.

Zaštitnik građana smatra da se rešenje problema mora tražiti i u izmenama propisa koji regulišu ovu oblast, kako bi se pratile potrebe koje se javljaju u praksi.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво