Zašto mladi misle "ko se voli – taj se bije"

Istraživanja su pokazala da mladi mogu dugo u vezi da trpe nasilje, a da toga nisu svesni. Različiti su načini ispoljavanja tog nasilja – ljubomora, pretnje, kontrola, da devojka ne može sa svojim muškim drugarima da izađe...

Mladi koji su u adolescentnoj fazi u vezama često misle da je nasilje sastavni deo ljubavi, da je to ljubavni hir, kaže doc. dr Vera Despotović, porodičnm terapeut. 

"Često ćete čuti da su prisutna uverenja u smislu ko se voli taj se bije, i da je patnja sastavni deo ljubavi. Ako se ne žrtvuje nešto, neće se osetiti intenzivna ljubav i slično. To su često stavovi kod mladih koji stupaju u veze od 17 godina pa naviše", kaže Despotovićeva.
Različiti su načini ispoljavanja tog nasilja – ljubomora, pretnje, kontrola, da devojka ne može sa svojim muškim drugarima da izađe...

Despotovićeva navodi da roditelji retko uče decu da treba izaći iz veze u kojoj ih partner naziva pogrdnim imenima, u kojoj im preti, kontroliše ih, ucenjuje, gurne, udari, šutne.

"Oni vide da ima trpljenja i u proodici, da se i pobiju i ne razgovaraju,a zatim su zagrljeni na kauču, pa misle da je ljubav", rekla je Vera Despotović.

Ukazuje i na nasilje u filmovima i video–igricama. "Ima puno izvora gde mladi uče da je netrpeljivost i obračunavanje nešto najnormalnije", ukazuje Vera Despotović.

Moguće je promeniti se

Terapeutkinja Vera Despotović ističe da nije nemoguće da se partner koji nasilje nanosi promeni, ali to nije lako.

"Naravno da može da promeni ponašanje, ali te terapije dugo traju i treba snažna motivacija da bi se uključili u programe tretmana", rekla je Despotovićeva.

Oni, dodaje, negiraju i minimizuju to što su uradili i odgovornost prebacuju na žrtvu – "da ona nije tako rekla, on ne bi tako reagovao".

"Teško prihvataju da su radili nešto što je druge povređival. Tako se brane i ne obraćaju se programima tretmana, jedino ako ih neko uslovi da moraju da idu, da će imati velike gubitke, da će se žena razvesti od njih ili će završiti u zatvoru. Treba snažna motivacija i dugo da budu u programu tretmana", zaključuje Vera Despotović.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво