Pravilnik o kontroli interneta stupio na snagu

Novi izmenjeni pravilnik o kontroli interneta stupio na snagu. Javnost oštro kritikovala prva verziju tog dokumenta koju je predložio Ratel.

U 2009. godini ponovo je stupio na snagu Pravilnik o tehničkim uslovima za nadzor internet komunikacije. Prva verzija tog dokumenta je promenjena i iz njega su izbačene pojedine odredbe koje su izazvale negodovanje javnosti.

Nova verzija Tehničkih uslova, koji su stupili na snagu 8. januara, propisuje da hardver i softver za elektronski nadzor moraju da omoguće stvaranje neizbrisive baze podataka o prisluškivanju i nadgledanju internet komunikacije i internet aktivnosti.

Ta baza, kako se navodi u dokumentu Tehničkih uslova, mora da sadrži podatak o tome ko je obavio nadzor, o pravnom osnovu za nadzor internet aktivnosti, kao i podatke o tome koje aktivnosti su nadzirane i datum i vreme nadzora.

Iz novog pravilnika izbačena je odredba da internet operater mora da imenuje osobu za komunikaciju sa "nadležnim državnim organima" uz saglasnost državnih organa, što je jedna od odredbi koje su izazvale oštre reakcije javnosti.

Taj podzakonski dokument propisuje da internet operateri moraju o svom trošku da omoguće državnim organima da nadziru internet aktivnosti korisnika, kao i da im dostave podatke o korisnicima i servisima.

U saopštenju koje je povodom ponovnog stupanja na snagu Tehničkih uslova izdao Ratel, navodi se da je to podzakonski dokument i da se sprovodi u skladu sa Zakonom o telekomunikacijama, Ustavom, kao i sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti koji je nedavno usvojen.

Zbog moguće zloupotrebe odbačena prva verzija pravilnika

Prva verzija pravilnika stupila je na snagu u julu 2008. godine, a protiv tog pravilnika su se izjasnili poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, zaštitnik građana Saša Janković, nevladine organizacije i stručnjaci, a internet provajderi su ukazali da bi im primena tehničkog uputstva nametnula velike troškove.

Šabić je ukazao da bi primena tog pravilnika mogla da dovede do zloupotreba jer Srbija još nema zakon o zaštiti podataka o ličnosti ni funkcionalne mehanizme zaštite prava na tajnost podataka.

Ratel je Tehničke uslove stavio van snage krajem avgusta, posle konsultacija sa Zaštitnikom građana, a 22. decembra donet je novi tekst, u koji su unete izmene i na koji je "zeleno svetlo" dalo i Ministarstvo za telekomunikacije, pa je on stupio na snagu 8. januara.

U međuvremenu je usvojen i Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, koji se primenjuje od 1. januara 2009. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара