Preminuo Milan Bulajić

Osnivač i predsednik Fonda za istraživanje genocida i dugogodišnji direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu Milan Bulajić preminuo je na Vojnomedicinskoj akademiji.

Na Vojnomedicinskoj akademiji preminuo je predsednik Fonda za istraživanje genocida i dugogodišnji direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu dr Milan Bulajić (81), saopštio je  Upravni odbor Fonda za istraživanje genocida.

Bulajić je čitav radni i životni vek posvetio je istraživanju i proučavanju problema genocida sa domaćeg i međunarodnog aspekta, nastojeći da se to zlo iskoreni i nikada ne ponovi.

Rođen je 6. septembra 1928. godine u Vilusima kod Nikšića, bio je učesnik Drugog svetskog rata, a partizanskim odredima priključio se kao trinaestogodišnji dečak.

Posle završetka studija na Pravnom fakultetu, završava Novinarsko-diplomatsku školu 1952. godine, kao najbolji student, a potom je doktorirao iz oblasti međunarodnog prava i diplomatske istorije.

Bulajić je 38 godina proveo na radu u Ministarstvu inostranih poslova, a u penziju je otišao kao glavni pravni savetnik za međunarodne odnose i bio je nosilac brojnih domaćih i međunarodnih priznanja.

Kao "Amicus Curiee'' (prijatelj suda) učestvovao je na suđenju Adolfu Ajhmanu 1961. u Jerusalimu, a potom je u svojstvu posmatrača učestvovao u procesu ustaškim teroristima zbog napada na vojnu misiju Jugoslavije, u Berlinu 1970.

Naredne godine bio je posmatrač na suđenju ubicama jugoslovenskog ambasadora u Stokholmu 1971, a kao posmatrač SANU učestvovao je na suđenju Andriji Artukoviću, u Zagrebu 1986 godine.

Bulajić je učestvovao na brojnim domaćim i međunarodnim skupovima i autor je 67 knjiga koje govore o stradanjima tokom Drugog svetskog rata, ali i u novijem periodu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво