Kako se boriti protiv zamki na internetu

Roditelji moraju biti digitalno osposobljeni da odgovore na zahteve vremena i prate svoju decu na internetu, da znaju koji su njihovi nalozi i šifre na društvenim mrežama, kakav sadržaj plasiraju, kaže državna sekretarka, rekla je za RTS državna sekretarka u Ministarstu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.

"Kreiraj, poveži i podeli poštovanje - bolji internet počinje s tobom", slogan je pod kojim se ove godine obeležava Dan bezbednosti na internetu.

Najnoviji skandal na internetu pokazuje da se deca na Instagramu hvale kako koriste drogu čak i ispred policijskih kola. Za nešto više od nedelju dana nalog "Droga Srbije" pratilo je više od 1.300 ljudi. 

Državna sekretarka Tatjana Matić rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da su i MUP i Tužilaštvo pokrenuli istragu i da zbog same istrage nije dobro govoriti o detaljima.

"Važna je promptna reakcija koja je usledila i roditelja i nadeležnih organa i činjenica da ovakve stvari nas podesećaju na trend koji je još 2016. u Velikoj Britaniji započeo - trend sa bizernim selfijima i jedan trend takođe koji se zove igre izazova, gde deca praktično preko društvenih mreža, koristeći instagrame ili fejsbuk zadaju jedni drugima besmislene zadatke koji ih često mogu dovesti u životnu opasnost", rekla je Matićeva.

Ovo dosta podseća na takav vid izazova koji se širi, postoje mnogobrojne opasnosti, ovo je jedna od njih, nažalost sigurno će ih biti još, smatra Matićeva.

"Ovo je digitalna era u kojoj sve ono što je bilo ranije vezano ili za kriminal ili za drogu i nalazilo se na ulici, polako se na nove platforme seli. Važno je da država ima mehanizme koji mogu da odgovore ovakvim izazovima promptno", rekla je Matićeva.

Kako kaže, nemoguće je sprečiti pojavu ovakvih naloga i situacija na internetu, zato što vi imate u ovom trenutku milijardu internet stranica otvorenih.

Važno je reći da su mladi od 15 do 24 godine najveći korisnici interneta, tako da su meta i kada su u pitanju plasiranje proizvoda i svima su ciljna grupa.

Državni mehanizmi  

Država je formirala mehanizme kroz Nacionalni kontakt centar, kroz formiranje Koordinacionog tela za bezbednost dece na internetu, Savet koji je osnovan usled eskalacije vršnjačkog nasilja u školama koje se distribuiralo putem društvenih mreža, objasnila je Matićeva.

"Mi imamo i strategiju informacione bezbednosti posvećen bezbednosti dece na internetu", podsetila je Matićeva.

Podseća da već godinu dana radi Kol centar za bezbednost dece na internetu, da su im se u početku više obraćali odrasli za pomoć, a da je danas taj broj skoro izjednačen.

Najčešće ih zanima, kako kaže, na koji način da zaštite svoje naloge, ukoliko je došlo do krađe identiteta kako to da prijave, kako da blokiraju naloge sa kojih dolaze uvrede. 

"Često se javljaju i zbog zloupotreba fotografija, krađe identiteta, ali i zbog seksualne eksploatacije i predatorstva. Imali smo 28 predmeta prosleđenih tužilaštvu, 38 otišlo ka MUP-u, Ministarstvo prosvete sa 18 predmeta, šest MInistarstvu zdravlja i dva ministarstvu za rad i socijalna pitanja", zaključila je Matićeva. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи