Patrijarh Pavle ostaje na čelu SPC?

Drugi dan Sabora jutros je nastavljen raspravom o stanju na Kosmetu i eparhijskim izveštajima. Većina episkopa, kako RTS nezvanično saznaje, juče nije bila spremna da prihvati molbu patrijarha Pavla za razrešenje od svih crkvenih dužnosti. Iz SPC još nema zvaničnih potvrda.

Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve nije prihvatio molbu srpskog partrijarha Pavla za povlačenje iz službe.

Sabor, kako nezvanično saznajemo, nije ni glasao o molbi patrijarha već je odlučeno da on i dalje ostane na čelu SPC-a.

Zbog bolesti patrijarha Pavla, mitropolit crnogorsko primorski Amfilofije obavljaće deo poslova poglavara SPC. Istu vest je tokom večeri objavila i agencija Beta.

Zasedanja se nastavlja sutra, a poslednju zvaničnu informaciju novinari su oko podneva dobili od sekretara Patrijaršije Save Jovića.

"U prepodnevnom delu nije postignut dogovor oko dnevnog reda... Očekuje se da se najvažnija tačka nađe u poslepodnevnom delu zasedanja", rekao je tada Jović.

Jesenje zasedanje Svetog arhijerejskog Sabora Srpske pravoslavne crkve počelo je jutros, liturgijom u Sabornoj crkvi i molitvom Priziva svetog duha u patrijaršijskoj kapeli Svetog Simeona Mirotočivog, u kojoj su učestvovali svi eparhijski arhijereji iz zemlje i rasejanja.

Sveti arhijerejski Sinod SPC saopštio je 24. oktobra da je njegova svetost Patrijarh srpski Pavle, koji se od 13. novembra prošle godine nalazi na lečenju na Bojnomedicinskoj akademiji, podneo molbu kojom, zbog zdravstvenih razloga i nemoći, od Sabora traži da mu se na jesenjem zasedanju odobri povlačenje iz aktivne službe.

Pošto je za donošenje saborskih odluka potrebno učešće dve trećine članova najvišeg tela crkve, u Beograd su poslednjih dana stigli arhijereji i iz najudaljenijih eparhija.  

Sabor najviše crkveno zakonodavno telo u SPC

Sveti Arhijerejski Sabor je sastavljen od svih episkopa Srpske Crkve, njih 46, pod predsedništvom Patrijarha srpskog (ili onoga ko zamenjuje patrijarha - prim. red).

Sabor je najviše jerarhijsko telo, koje u SPC ima crkvenozakonodavnu vlast po pitanjima vere, bogosluženja, crkvene discipline (propisuje crkvenosudski postupak za sve crkvene sudove, izdaje propise o bračnom pravu, donosi pravila za život manastirskog i pridvornog monaštva) i unutrašnjeg uređenja Crkve.

Sabor vodi nadzor nad radom Svetog Sinoda, bira rektore pravoslavnih bogoslovija, propisuje i nastavni plan i programe veronauke i stara se o moralnom vaspitanju mladih, osniva ustanove i zavode, kanonizuje svetitelje i propisuje službu za njihovo proslavljanje), kao i vrhovna sudska vlast u krugu svoje nadležnosti.

Kao sudsko telo, Sveti Sabor sudi u prvoj i poslednjoj instanci nesuglasice između arhijereja, kanonske krivice arhijereja i Patrijarha, a u drugoj i poslednjoj instanci sve predmete o kojima je Sveti Sinod u prvoj instanci sudio.

Sve odluke Svetog Sabora kanonske i crkvene prirode, koje se odnose na veru, bogosluženje, crkveni poredak i unutrašnje uređenje Crkve, punovažne su i izvršne.