UNS: Pronađite ubice novinara na Kosovu

Ispred sedišta Euleksa u Prištini, predstavnici UNS-a održali miran protest. Od šefa misije Iv de Kermabona zatraženo pokretanje istrage o nestalim kolegama i otkrivanje ubica novinara na Kosovu i Metohiji. Ispraviti grešku i uneti imena svih kolega u evidenciju Komiteta za zaštitu novinara, poručila Ljiljana Smajlović.

Udruženje novinara Srbije, sa svojim ogrankom Društvo novinara Kosova i Metohije, održalo je ispred sedišta Euleksa u Prištini miran protest, zatraživši od te misije da rasvetli ubistva i otmice novinara do kojih je došlo u periodu od 1998. do kraja 2000. godine.

Novinari, koji su nosili fotografije ubijenih i kidnapovanih kolega, istakli su ispred sedišta Euleksa veliki transparent, na kome je na srpskom i albanskom jeziku pisalo "Vratite nam naše kolege".

Zajedno sa članovima UNS i DNKiM bili su i članovi porodica kidnapovanih novinara.

Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović rekla je da je protest u Prištini organizovan "zato što ubijeni novinari nigde nisu popisani, nije im odata pošta, a nema ih ni u evidenciji Komiteta za zaštitu novinara u Njujorku".

Smajlović je najavila inicijativu UNS-a Komitetu, kako bi se ispravila greška i unela imena svih "kolega u njihovu evidenciju, da bi novinarska struka mogla da odaje počast i njima, kao i svim kolegama koji su stradali obavljajući novinarsku dužnost".

Protest je privukao veliku pažnju albanskih i srpskih medija, protekao je bez incidenata, a obezbeđivali su ga pripadnici Kosovske policijske službe.

Novinari su zahteve predali šefu Euleksa Iv de Kermabonu, s kojim su razgovarali i o neophodnosti formiranja TV kanala na srpskom jeziku koji bi pokrivao celu teritoriju Pokrajine, i o problemima kojima su izloženi srpski mediji na Kosovu.

UNS podseća da su 1998. godine nestali Slavko Perenić i Đuro Slavuj, ekipa Radio Prištine, 1999. godine Ljubomir Knežević, novinar prištinskog "Jedinstva" i dopisnik "Politike", a 2000. Marjan Melonaši, novinar srpske redakcije Radio Kosova.

Do danas nisu otkrivene ubice novinara Aleksandra Simovića, koji je nestao 1999. godine, a čiji su posmrtni ostaci pronađeni, kao ni fotoreportera Momira Stokuće, ubijenog 1999. godine.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво