Читај ми!

Skupština Crne Gore usvojila izmene Zakona o slobodi veroispovesti, Krivokapić: Pobeda pravne države

Parlament Crne Gore usvojio je, dva i po sata posle ponoći, izmene i dopune Zakona o slobodi veroispovesti. Za to je glasao 41 poslanik vladajuće većine. Opozicija nije prisustvovala sednici. Premijer Zdravko Krivokapić: Ovo je pobeda pravne države, ali i naroda koji je tu državu branio na ulici punih 12 meseci.

Usvajanje izmena spornog zakona propraćeno je aplauzima poslanika. 

U izmene tog zakona uvrštena su i dva amandmana GP URA.

Na sednici crnogorskog parlamenta nije bilo poslanika opozicije. Iz DPS-a su ranije rekli da izmene daju privilegije i monopol samo jednoj verskoj zajednici i samo jednom narodu. 

Nakon što je Skupština usvojila izmene Zakona, premijer Zdravko Krivokapić poručio je da je to pobeda pravne države i naroda.

"Uprkos opstrukcijama, kršenju Ustava i zakona ove zemlje od strane opozicije, Skupština Crne Gore večeras je usvojila izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Tako je, nakon godinu dana, ispravljena nepravda, koju je bivši režim htio da učini naročito prema SPC, tretirajući je kao ostalu imovinu Crne Gore, koju je krčmio tri decenije", naveo je Krivokapić.

Sada su sve verske zajednice, kako tvrdi bez izuzetka, jednake pred zakonom.

"Ovo je pobjeda pravne države, ali i naroda koji je tu državu branio na ulici punih 12 mjeseci. Večeras je država rukama tog naroda u Skupštini i odbranjena", napisao je Krivokapić na Tviteru. 

Prethodno su poslanici raspravljali o izmenama Zakona o slobodi veroispovesti.

Ministar pravde i ljudskih prava Vladimir Leposavić rekao je da je rasprava o izmenama Zakona trajala 365 dana i da su građani gotovo referendumski tražili izmene.

"Svi ste učestvovali u tome, čak se desilo da se vjerski poglavari tradicionalne i najbrojnije crkve dali svoje živote da bi odbranili svetinje i prava svoje crkve i vjernika, ali i prava vjernika drugih vjeroispovijesti i prava svih građana kojima je pravo svojine garancija za ekonomsku i svaku drugu nezavisnost", kazao je Leposavić. 

Predsednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić rekao je da je pokušaj opstrukcije Državne izborne komisije (DIK) nešto što istorija crnogorskog, evropskog i svetskog parlamentarizma ne pamti.

Bečić je naveo da je DIK obavestio da nije u mogućnosti da dostavi izveštaj o verifikaciji mandata jer nije dobio potreban broj glasova članova DIK-a. Podsetio je na član 104 Zakona o izboru poslanika i odbornika, prema kojem, ako poslanik podnese ostavku, mandat dobija sledeći na izbornoj listi. 

Parlament Crne Gore nije podržao izbor Lidije Vukčević za vrhovnog državnog tužioca, dok je za Danijelu Marković glasalo 27 poslanika, što nije bilo dovoljno za izbor.

четвртак, 18. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво