Читај ми!

Bugarska mina na evropskom putu Severne Makedonije

Makedonski premijer Zoran Zaev rekao je da je sve izvesnije da će Bugarska uložiti veto na početak pregovora Skoplja sa Evropskom unijom. Bugarska: Ne možemo da kažemo "da".

Severna Makedonija neće početi pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, jer Bugarska početak ovog procesa uslovljava rešavanjem spornih pitanja vezanih za makedonski nacionalni identitet i identitet niza istorijskih ličnosti, poput Goce Delčeva.

"Sve je izvesnije da će Bugarska uložiti veto na pregovore naše zemlje sa EU", rekao je u Strumici premijer Severne Makedonije Zoran Zaev.

Izjava makedonskog premijera usledila je posle višenedeljnih pokušaja zapadnih diplomata, pre svega Nemaca, da ubede vlasti u Sofiji da omekšaju stav o početku pregovora EU sa Makedonijom.

Bugarska ministarka spoljnih poslova Ekaterina Zaharijeva rekla je da Sofija ne sprečava ulazak Severne Makedonije u EU, već sprečava početak pregovora.

"Ne mislimo da su u ovom trenutku ispunili uslove za početak pregovora", rekla je bugarska ministarka.

Bugarska se, zbog blokiranja početka pregovora Skoplja sa EU, našla na meti ozbiljnih kritika evropskih diplomata, koji smatraju da vlasti u Sofiji unutrašnje političke probleme sa kojima se suočavaju, pokušavaju da zamaskiraju bespotrebnim tenzijama u odnosima sa Severnom Makedonijom.

Zaev je, takođe, rekao i da je Bugarskoj uputio poruku da želi da izgradi prijateljstvo.

"Lako je praviti neprijatelje, evropski je da se bude hrabar i stvaraju prijatelji", rekao je makedonski premijer.

"Kako stvari stoje, počeće da negiraju postojanje bugarske nacije", rekla je Zaharijeva.

U čemu je problem?

Bugarska i Makedonija su 2017. godine potpisale Ugovor o prijateljstvu, dobrosusedskim odnosima i saradnji, koji Skoplje smatra jedinim preduslovom za početak pregovora sa EU.

Vlasti u Sofiji, pak, smatraju da je pre početka pregovora potrebno rešiti pitanja koja se odnose na makedonski nacionalni identitet, odnosno pitanje jezika i identiteta nacionalnih heroja, među kojima je Goce Delčev.

Suštinski, Sofija nastoji da zaustavi zahteve da se Makedoncima u Bugarskoj prizna status nacionalne manjine, što će, kako tvrdi Zaharijeva, biti rešeno kada Skoplje prizna da makedonski jezik i identitet imaju bugarske korene.

Bugarska je jedina zemlja koja blokira potpisivanje sporazuma o upravljanju granicama između Severne Makedonije i Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu.

Sofija insistira da se makedonski jezik, nadalje, zove zvanični jezik Republike Severne Makedonije, ili u određenim slučajevima fusnota uz objašnjenje: "Prema Ustavu Republike Severne Makedonije".

Bugarska navodi i da je "makedonski jezik nastao 1944. godine", te da može da se računa jedino kao "pisana regionalna forma bugarskog jezika".

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво