Pre 23 godine potpisan Dejtonski sporazum 

Danas se navršavaju 23 godine otkako je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak. 

Dejtonskim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH.

Dejtonski sporazum, nakon troneđeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsjednici, Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.

Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, a osim njega glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i Vesli Klark. Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.

Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar republički je praznik i neradni dan.

Danas neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne delatnosti.

Dejtonski sporazum doneo mir, štiti srpski narod u BiH i RS 

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je povodom 23 godine od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma da Srpska danas "slavi mir" i dan kada je potpisan Sporazum koji grantuje ravnopravnost i opstanak Republike Srpske.

"Aneksom 4. Dejtonskog sporazuma, koji garantuje ravnopravnost dva entiteta i tri konstitutivna naroda, do danas se štite prava svih naroda i građana ove zemlje i garancija su njenog opstanka i daljeg razvoja", rekao je Čubrilović.

On je naglasio da je Dejtonski sporazum pored toga što je donio mir do danas čvrst temelj koji štiti srpski narod u BiH i Republiku Srpsku.

Njegov nekadašnji kolega Dragan Kalinić izjavio je Srni da se, što vreme više prolazi, pokazuje da je borba za izvorni Dejtonski sporazum i njegove ključne principe suštinska za srpski narod, njegovu ravnopravnost i opstanak u BiH.

"Republika Srpska će se uspešno razvijati, u to sam siguran, ali će se razvijati u okviru one BiH koja je determinisana izvornim Dejtonskim mirovnim sporazumom", rekao je Kalinić.

Prvi predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik ocenio je da Srpska ne može biti zadovoljna onim što je ostalo od izvornog Dejtonskog sporazuma i da ga je potrebno vratiti približno ili u potpunosti izvornim principima.

Prema njegovim rečima, sve što se dešavalo u prethodne 23 godine od zaključivanja Dejtonskog sporazuma jeste jedna istorija.

Potpredsednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Josip Jerković izjavio je da se dosledno zalaže za primenu izvornog Dejtonskog mirovnog sporazuma, onako kako je napisan, bez interpretacija.

"Mi znamo da su problematika tog dokumenta aneksi četiri i sedam. Svako u BiH to doživljava na svoj način. Istina, Hrvati se još nisu vratili na prostor Republike Srpske, ali ja sa svoje tačke gledišta, mogu reći da sam nezadovoljan donatorima iz sveta koji ne ispunjavaju ono što su i potpisali i prihvatili zajedno u Dejtonu 1995. godine", rekao je Jerković Srni u Istočnom Sarajevu. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво