Dodik: Trajnost RS ne zavisi od političke volje Bošnjaka

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da trajnost RS ne zavisi od političke volje bilo kog Bošnjaka iz Sarajeva, već od volje Srba, Bošnjaka, Hrvata i ostalih koji žive u srpskom entitetu u Bosni i Hercegovini.

Premijer Dodik je u intervjuu za sutrašnji broj banjalučkog lista Fokus naveo da BiH zbog akcija takvih Bošnjaka koji dovode u pitanje opstanak RS, ima sve manje uspeha u razvoju zajedničkih institucija, pa danas i u Sarajevu govore o raspadu BiH.

"Naša projekcija jeste funkcionisanje BiH. Ali, mnogi su i u Jugoslaviji željeli da ta zemlja funkcioniše, pa se raspala jer su se neki u njoj bavili omalovažavanjem drugih. Ako se to nastavi i u BiH nema te Amerike ili sile koja može sprečiti isti scenario", rekao je Dodik za 1.000-ti broj Fokusa.

Premijer Republike Srpske takođe je kazao da je pitanje da li bošnjačka politička elita želi da sa predstavnicima RS razgovara kao s partnerima.

"Kako je moguće da neko želi BiH, a da ljude, koji žive na 49 odsto njenog prostora konstantno omalovažava. A zna se da bez tog, kako kažu, manjeg entiteta nema BiH", rekao je Dodik.

Dodik je rekao i da je popis stanovništva, koji podrazumeva nacionalno, religijsko i versko izjašnjavanje stanovništva, ustavno garantovano pravo čoveka, zbog čega će RS samostalno krenuti u popis svojih građana, ukoliko ne bude dogovora na nivou BiH.

"Na popisu stanovništva u BiH ili u RS želim da se izjasnim kao Srbin, hoću da kažem da govorim srpskim jezikom, da sam pravoslavac i niko me ne može sprečiti u tome. Onaj ko to ne želi da kaže i ne mora. To je njegovo pravo, koje poštujem, ali i on mora poštovati moje pravo", rekao je Dodik.

Dodik je pomenuo i pitanje hrvatskog entiteta u BiH, rekavši da su Hrvati "kolateralna šteta svojih odluka", jer su izašli na referendum gde su zajedno sa Muslimanima glasali da se BiH odvoji od Jugoslavije.

"Herceg Bosna je uz malo više mudrosti mogla opstati i tako bi trajno bili rešeni odnosi u BiH", rekao je Dodik, aludirajući na državu koju su Hrvati formirali tokom sukoba u BiH u prvoj polovini 1990-tih.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи