уторак, 25.10.2022, 17:20 -> 17:28
Извор: РТС
Аутор: Раде Мароевић @maroevic
Tajni putevi iranskih dronova, zašto gori aerodrom u Siriji
Dronovi su stub modernog ratovanja, navodi se u analizi iranske agencije Fars, objevljane svega nekoliko sati pre nego što je serija eksplozija zatresla dobro čuvane hangare aerodroma Dimas u Siriji, gde se, navodno, od komponenti dopremljenih iz Irana, sklapaju bespilotne letelice.

U nizu eksplozija uništeni su hangari, pista i aerodromski radar, čime je, suštinski, okončana mesec dana dug moratorijum na akcije izraelske avijacije protiv položaja proiranskih snaga u Siriji.
Kako navode zapadne obaveštajne službe, pogođeni su hangari koji pripadaju Hezbolahu, odnosno jedinici 4400, odgovornoj za prebacivanje vojne opreme iz arsenala iranske Revolucionarne garde.
U hangaru koji je pogođen, navode Izraelci, od delova dopremljenih iz Irana i drugih delova Sirije, sklapani su dronovi koji su kasnije prebacivani u Liban ili, kako tvrde ukrajinski obaveštajci, i u Rusiju.
"Švercerska jedinica", kako je Mosad nazvao Hezbolahovo odeljenje 4400, postala je od posrednika u primopredaji oružja, veoma značajan deo proiranskih snaga u Libanu, jer se osim otvaranja kanala za isporuke naoružanja pretvorio u strateški važan deo zajedničkih operacija Revolucionarne garde i Hezbolaha.
Sirijski deo operacije, navode obaveštajci, vuće korene još iz doba iračko-iranskog rata, kada su pripadnici Revolucionarne garde u Siriji obučavani kako da koriste sovjetske projektile, koje im je poklonio tadašnji libijski lider Moamer el Gadafi.
Napad na bazu ove jedinice usledio je pošto su snage koje se bore protiv vlade Bašara el Asada u januaru upozorile Izrael i zapadne obaveštajne službe na radove oko baze "Jedinice 4400" i izgradnju podzemnih skladišta.
Sirijske vlasti saopštile su da u napadu nije bilo žrtava.
U sagu o Hezbolahovoj švercerskoj jedinici, odmah, uključio se i savetnik ukrajinskog ministra odbrane, Jurij Sak koji je, podsećajući da je Izrael odbio da isporuči protivvazdušne sisteme Kijevu, napravio veliku grešku, tvrdeći da iranski dronovi "nisu dizajnirani za napade na Ukrajinu već Izrael".
Na ovaj način, Izrael propušta priliku da stekne iskustvo u borbi protiv pretnje koja se nadvija nad Izrael rekao je Sak Njujork tajmsu.
"Ovi iranski dronovi, koji padaju ukrajinske gradove, nisu razvijeni za Ukrajinu. Razvijeni su kao masovno oružje za napade na Izrael i koriste Ukrajinu kao poligon za testiranje... Pre ili kasnije upotrebiće ih protiv Izraela", rekao je Sak.
Izjava ukrajinskog savetnika za odbranu, usledila je mesec dana pošto je Iran obvaio kraj razvoja novog drona "araš 2", samoubilačke bespilotne letelice navodnog dometa oko 2.000 kilometara.
"Araš 2", novi dron velikog dometa, posebno je napravljen za napade na Tel Aviv i Haifu, rekao je komandant iranskih kopnenih snaga, general Kijoumars Hejdari.
Stubovi modernog ratovanja
Ne pominjući rat u Ukrajini, iranska agencija Fars objavila je analizu o vojnoj industriji te države, navodeći da je retorika Zapada poslednjih meseci, od oštrih zabrana i kazni predviđenih za izvoz oružja iz Irana, prešla u fazu "moljakanja vlasti u Teheranu da to ne čine".
Američke, britanske i ukrajinske obaveštajne službe tvrde da Rusi na ciljeve u Ukrajini već nedeljama ispaljuju iranske samoubilačke dronove, te da pripadnici Revolucionarne garde na Krimu obučavaju ruske vojnike kako da njima upravljaju.
Teheran je te navode odbacio kao netačne, ne želeći da komentariše zbog čega ruski dronovi "geran 2" ruskih snaga izgledaju identično kao i iranski model "šahid 136".
Dronovi "šahid 136 izazvali su još početkom meseca diplomatsku krizu između Kijeva i Teherana, pa je Iran, posle serije optužbi, bio prinuđen da dramatično smanji diplomatsko prisustvo u toj državi. Istovremeno, Kijev je proterao sve iranske studente iz Ukrajine.
Sjedinjene Države uvele sankcije iranskim kompanijama, kojima se na teret stavlja koordinacija transporta vojne opreme iz Irana u Rusiju. Vašington je još 1984. godine uveo zabranu na izvoz bilo kakve vojne opreme Iranu, koji uključuje i kaznene mere za strane kompanije koje to čine.
Rezolucijom 2231 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koja je bila deo sporazuma u iranskom nuklearnom programu iz 2015. godine, Iranu je zabranjen izvoz naoružanja.
Američki vojni zvaničnici tvrde da je od aprila najmanje 50 aviona iranske Revolucionarne garde sletelo na ruske aerodrome. Iranski "iljušin" Il-76 sleteo je na moskovski aerodrom Vnukovo 24. oktobra.
Rat u Ukrajini, iranska veza
Saga o iranskim isporukama oružja ruskim snagama počela je još sredinom aprila, kada su do luka u Astrahanu, tajnim kanalima, navodno dopremljeni ručni bacači, protivtenkovske rakete, te čitav arsenal oružja koje je bilo na raspolaganju proiranskim milicijama u Iraku.
Tim kanalom je Teheran, prema tvrdnjama zapadnih obaveštajnih službi, Rusiji "vratio" protivvazdušni sistem S-300, te projektile "bavar" 373, koji suštinski predstavlja iransku varijantu S-300.
Oružje, mahom, potiče iz arsenala grupe Hašd el Šabi, ili Snaga narodne mobilizacije, proiranske oružane grupe koja u Iraku okuplja oko 120.000 boraca. Glavni motiv podrške koju ova grupa pruža Rusiji je antiamerički sentiment.
Sredinom avgusta, američki i izraelski obaveštajci naveli su da Moskva i Teheran spremaju veliku trampu naoružanja, posle koje bi Teheran, prvi put u poslednjih nekoliko decenija, dobio nove borbene avione, dok će Rusi za akcije u Ukrajini na raspolaganju imati dronove već isprobane u napadima na baze Centralne obaveštajne agencije na Bliskom istoku.
Iranska vojska uvežbava ruske oficire za upotrebu dronova, tvrde zvaničnici Pentagona, svega nekoliko dana pošto je na satelitskim snimcima jedne ruske vazduhoplovne baze identifikovano 18 borbenih aviona Su-35, navodno spremnih za isporuku vlastima u Teheranu.
Vest o mogućoj isporuci iranskih dronova Rusiji objavio je savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Saliven, navodeći da su neke od letelica, moguće, već u rukama ruskih oružanih snaga.
Prema američkoj verziji, obuka ruskih vojnika počela je još početkom jula, dok su ruski eksperti u najmanje dva navrata posetili novootvorenu, tajnu bazu bespilotnih letelica u okolini Teherana.
Коментари