Читај ми!

Ahmed Šihab – čovek koji je, navodno, želeo da ubije Džordža Buša

Federalni istražni biro uhapsio je iračkog državljanina Šihaba Ahmeda Šihaba Šihaba koji se tereti da je bio deo grupe zaverenika koji su nameravali da ubiju bivšeg predsednika SAD Džordža Buša.

Ahmed Šihab se pojavio u utorak pred sudom u Ohaju, nakon čega je FBI objavio dokumente o planu za atentat na mlađeg Buša u znak osvete zbog američke invazije na Irak 2003. godine.

Kako bi izveo ovu akciju, Iračanin je dobio "desetine hiljada dolara" kako bi u SAD uveo ilegalne imigrante, koji bi mu pomagali u planiranju i izvršenju atentata na bivšeg američkog predsednika.

FBI navodi da je Šihab nameravao da za 40.000 dolara organizuje ulazak u SAD za čoveka "za kojeg je verovao da je irački državljanin", ali se u stvari radilo o izmišljenoj ličnosti, dok su interakciju "koordinisali agenti" Federalnog istražnog biroa.

U spisu se, takođe, navodi da je Šihab u SAD ušao 2020. godine sa turističkom vizom, kao i da je godinu dana kasnije zatražio azil.

Od dolaska u Ameriku radio je u restoranima i prodavnicama.

Osim planiranja atentata na Buša, Iračanin se tereti i za organizovanje bega četiri osobe posle napada.

Od februara do marta u nekoliko navrata je bio u Dalasu kako bi "ispitao lokacije koje se dovode u vezu sa bivšim predsednikom", a tokom poslednje posete sastao se sa još nekoliko osoba kako bi pregledao oružje i policijske uniforme.

Zbog pokušaja da u SAD dovede ilegalne imigrante preti mu kazna od 10 godina zatvora, kao i još 20 godina zbog planiranja ubistva bivšeg predsednika.

U akciji prikupljanja dokaza učestvovale su dve osobe, uključujući agenta FBI-ja.

U spisima se navodi da im se Šihab hvalio kako ima veze sa Islamskom državom, te da je u srodstvu sa nekadašnjim liderom ove organizacije Abu Bakrom el Bagdadijem.

Federalni istražni biro bio je, tokom poslednjih desetak godina, na meti ozbiljnih kritika u SAD zbog serije hapšenja navodnih radikalnih islamista, kojima je na teret stavljano planiranje terorističkih napada.

U nekoliko slučajeva, sudovi su odbacivali optužbe navodeći da okrivljene osobe nikada ne bi ni počele planiranje akcija da ih na takav korak nisu nagovarali ubačeni agenti Federalnog istražnog biroa.

Poslednji takav slučaj, ministarstvo pravde izgubilo je nedavno tokom suđenja grupi optuženoj za planiranje otmice guvernerke Mičigena Grečen Vitmer.

четвртак, 25. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво