Читај ми!

Kako je rat u Ukrajini pomogao Džonsonu da "Partigejt" padne u drugi plan

Pre oko mesec dana politička sudbina britanskog premijera Borisa Džonsona činila se odbrojanom. Delovalo je da se suviše upetljao u kučinu laži u vezi sa brojnim zabavama u zgradama Vlade u vreme najrestriktivnijih pandemijskih mera. No, rat u Ukrajini sve je promenio. Boris Džonson uspeo je da se nametne kao prijatelj Kijeva broj jedan i time zaustavi donedavno izvesnu pobunu sopstvene stranke kod kuće.

Ovih dana iz londonske policije pljušte kazne i stižu na adrese službenika britanske vlade, raspoređenim u zgradama u okolini i u administrativnom centru Londona.

Među dvadesetak imena, prestupnika, koji su se veselili dok su Britanci sedeli zaključani, kako mediji saznaju, zasad nema ni premijera, ni ministara.

Lider britanskih laburista ser Kir Starmer podseća da je Boris Džonson tvrdio obraćajući se parlamentu da tokom zaključavanja nije bilo kršenja pravila u Dauning stritu.

"Policija je zaključila da je kriminalnog ponašanja bilo na sve strane. Kodeks ponašanja ministara nalaže da ministri, koji su namerno lagali u parlamentu moraju da podnesu ostavke. Zašto je premijer i dalje ovde?", pita se Stramer.

Džonson, sa druge strane, kao da se trudi da se drži po strani. "Naravno, da istražitelji treba da nastave svoj posao. U međuvremenu, mi ćemo nastaviti sa našim", kaže Džonson.

Tačka na "Partigejt" još jednom žurkom?!

Boris Džonson rešio je da na "Partigejt" stavi tačku pozivom na, verovali ili ne, još jednu žurku. Svih 360 konzervativnih poslanika oba doma parlamenta pozvano je u utorak uveče u hotel Kraun Plaza gde cena sobe ide i do 650 funti.

Stotinak se nije odazvalo. Ostali ne samo što su pozirali za grupnu fotografiju, već su peške bez mera obezbeđenja i naočigled svih, uz negodovanja i povike nezadovoljnih građana, prešli Vestminsterski most. Bilo je to veoma javno dokazivanje lojalnosti. Neki tvrde da su umrli od dosade, jedući piletinu sa kolegama. No, puč protiv Džonsona nije realan. Za sada.

"Želeti promenu vlade nije samo po sebi nečasno. Mnogi za ovim stolom žele promene u našoj vladi. Smena vlasti je cilj većeg dela demokratskih političkih aktivnosti. No, bukvalno je apsolutno jasno da to nije cilj britanske vlade", ističe britanski premijer.

Tom retoričkom bravurom britanski premijer povezao je kontroverznu izjavu Džozefa Bajdena da "Putin mora da ode" sa nevaljalcima u sopstvenim redovima.

Lider britanskih laburista ser Kir Starmer nema razumevanja za Džonsona.

"Postoje samo dva moguća objašnjenja: ili je on bacio ministarski kodeks kroz prozor, ili tvrdi da su ga sopstveni savetnici stalno lagali i da nije znao šta se događa u njegovoj kući i njegovom kabinetu. Dosta više!", naglašava Stramer

"On stvarno misli da jedna pravila važe za njega, a druga za sve ostale, da može da gleda kroz prste kriminalnom ponašanju u svom kabinetu, a od ostalih zahteva da poštuju zakon", dodaje Stramer.

Insistiranje lidera opozicije na "Partigejtu" deluje bezmalo sitničavo u poređenju sa krizom u Ukrajini gde se premijer Džonson, po priznanju samog predsednik Volodimira Zelenskog, nametnuo kao najbliži prijatelj Kijeva, uputivši vojnu i humanitarnu pomoć pre svih.

Kažu da nedelju dana u politici ume, s obzirom na okolnosti, da bude dugačko koliko i večnost u realnom životu. Čak i najveći protivnici premijera Borisa Džonsona smatraju da on ume da iskoristi tu izreku do maksimuma i pretvori je u sopstveni politički opstanak. Barem za sada.

петак, 25. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом