Ahtisariju Nobelova nagrada za mir

Bivši finski predsednik i tvorac plana na osnovu kojeg je Kosovo sredinom februara jednostrano proglasilo nezavisnost, Marti Ahtisari, dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir.

U saopštenju Komiteta za dodelu Nobelove nagrade navodi se da je nagrada dodeljena za, "višedecenijsko angažovanje i posredovanje u uspostavljanju mira i rešavanju konflikata na više kontinenata".

Tokom bogate posredničke karijere, Ahtisarija je britanska vlada imenovala za posrednika u procesu razoružanja Irske republikanske armije, IRA, a nakon demilitarizacije bio je i na čelu Inicijative za upravljanje krizama, koja se bavila održavanjem mira i razvojem problematičnih regiona.

Osim Severne Irske, bivšem finskom predsedniku se pripisuje uspeh mirovnih pregovora između Pokreta za oslobođenje Aceha i indonežanske vlade.

"U poslednjih 20 godina, bio je značajna figura u poduhvatima usmerenim ka rešavanju nekoliko ozbiljnih i trajnih konflikata. Dao je konstruktivan doprinos rešavanju konflikata u Severnoj Irskoj, centralnoj Aziji i Rogu Afrije", navodi se u objašnjenju Komiteta za dodelu Nobelove nagrade, koji je, takođe, pomenuo i Ahtisarijev doprinos na Kosovu, u Namibiji i Iraku.

Od osamdesetih godina prošlog veka, Ahtisari je bio u ulozi mirovnog posrednika u Namibiji, Severnoj Irskoj, indonežanskoj provinciji Aceh, u Aziji, Iraku i na Kosovu.

Ahtisari na Kosovu 

Ahtisari je bio specijalni izaslanik UN u pregovorima o konačnom statusu Kosova, kojim su otvorena vrata jednostranog proglašenja nezavisnosti, što je, kasnije, dovelo do blokade Saveta  Bezbednosti i spora pred Međunarodnim sudom pravde. 

Gnev srpskih vlasti zaslužio je izjavom da Srbija "snosi istorijsku odgovornost" i da su "Srbi kao nacija krivi" za zločine počinjene nad kosovskim Albancima tokom sukoba 1998. i 1999. godine.

Ahtisari se, kasnije, donekle ogradio od takvih izjava, rekavši da "svaka nacija nosi teret, koji mora da plati", nakon čega ga je tadašnji premijer Srbije Vojislav Koštunica optužio da se stavio na stranu Albanaca u pregovorima o statusu Kosova.

Zajedno sa bivšim ruskim premijerom Viktorom Černomirdinom Ahtisari je u proleće 1999. godine pregovarao sa bivšim predsednikom SRJ Slobodanom Miloševićem o okončanju NATO bombardovanja SR Jugoslavije.

Norveški Komitet za dodelu Nobelove nagrade, izabrao je Ahtisarija među 197 kandidata.

Laureatu, takođe, pripada i zlatna medalja kao i novčani iznos od 1.400.000 dolara.

Број коментара 46

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво