понедељак, 07.03.2022, 11:34 -> 15:46
Извор: РТС
Аутор: Бранислав Прокић
У прихватном центру код Кикинде избеглице из азијских земаља
Србија је већ годинама на мигрантској рути избеглица из Азије ка западној Европи. Један од најактивнијих прихватних центара је у Кикинди, где се збрињава све више држављана из Индије.
Прихватни центар код Кикинде отворен је априла 2017. године и кроз њега је до сада прошло око 23 хиљаде емиграната и избеглица са подручја далеке и мале Азије. Житељи Бангладеша, Пакистана, Сирије, а последњих неколико месеци и из Индије.
"Држављани Индије долазе у центар у последњих месеци у повећаном броју и то је приметно. Међутим, нису то ништа специјално велики бројеви, тренутно их има око 80. Они долазе копненим рутама из Македоније и Алабаније највише - Да објаснимо, реч је о трећој страни у сукобу у Азији? - Тако је, тако је. Између Индије и Пакистана, у Кашмиру, тамо има проблема тренутно и људи беже од сукоба, од немаштине, од рата, тако да има ту свега", објашњава Алекса Елез, координатор Прихватног центра Кикинде.
"Овде ћу провести неко време, а онда ћу покушати срећу на границама ка западној Европи. Услови овде су добри, обећавају, зато ћу и остати овде колико год могу", каже Миршаваш Куч, из Индије.
"Све нам је обезбеђено, немамо посебних прохтева. Храна је онако, некада добра, а некада не баш. Смештај је у реду. После дуго времена, овде мирно спавам", наводи Набил Машаш, из Сирије.
"Све је добро. Три пута дневно храна и све је уређено за наше потребе. Немам никаквих замерки", наводи Навид Хан, из Пакистана.
У раду прихватног центра и кухиње помажу волонтери, стална је медицинска нега и комуникација са надлежним републичким институцијама. Боравак овде уређен је у складу са потребама корисника, посебна је исхрана, а постоји и џамија за вернике. Тренутно је овде око 520 корисника.
"Ми смо спремни око ове ситуације да прихватамо људе из Украјине, међутим тренутно нема потребе за тим, нити има људи који долазе овде из Украјине", каже Алекса Елез, координатор Прихватног центра Кикинде.
Статистика показује варијације у броју и потребама корисника, јер се просечно емигранти у Прихватном центру код Кикинде задржавају од неколико дана, па све до две године. Ипак, свима је заједничка жеља да што пре пређу границу ка некој од западних европских земаља.
Коментари