Читај ми!

Зашто је мало пријављених за статус енергетски угроженог купца

Крајем прошле године "новом Уредбом о енергетски угроженом купцу" проширена је листа корисника који могу да добију повластице на рачуне за струју, гас и даљинско грејање. Од 17. децембра примају се захтеви за ову годину, а први резултати су испод очекиваног – у јануару попуст на рачуне остварило је тек 55.500 домаћинстава. Зашто је мали број пријављених и шта урадити да их буде више?

Те повластице протеклих година у просеку је користило око 68.000 људи. Када је промовисана нова уредба очекивало се да их буде три пута више – 190.000.

Помоћник министра за електроенергетику Милан Алексић истиче да је ово тек први месец, а да се може пријављивати током целе године. Сматра и да је због периода празника било мање пријављених.

"Уредба је и прављена тако да омогући много више људи да се пријави за овај статус и да се циљано дође до 190.000. Влада је обезбедила новац и ми се надамо да ће бити правилно потрошен", наводи Алексић.

Указује да је процедура сада једноставнија него што је било и да се пријава подноси у органима локалне самоуправе.

"Надамо се да ће се локална самоуправа укључити, помоћи локалним медијима да се грађани боље обавештавају. Не смемо дозволити да се враћају из јединица локалних самоуправа и да их нешто одвраћа да добију статус", рекао је Алексић.

Највише пријављених је у Ужицу, а следе Врање, Нови Пазар, Сомбор, Лесковац, Лозница, Чачак, Нови Сад.

Право да конкуришу имаку грађани са месечним приходом по чланству домаћинства испод нивоа одређеног уредбом, у зависности од имовинског стања, могу да аплицирају и грађани са угроженим здравственим стањем. Сеоска домаћинства имају промењен начин аплицирања, не гледа се више колико имају некретнина, већ месечни приход.

Они могу да преузму захтев са сајтова Министарства и локалне самоуправе, али и да га преузму из јединице локалне самоуправе.

Уз захтев који је сада бесплатан, предају се и документа којима се доказује тај статус. Сви морају да поднесу документ који показује колики су месечни приходи, а за примаоце социјалне помоћи одређена документа прибављају органи самоуправе, јер их већ имају у систему.

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво