Читај ми!

Коначно решење за зграду бивше "Беобанке", пословни део Генекса никако да нађе купца

Што због стечаја, што због нерешеног имовинског питања, многи некада значајни објекти у главном граду деценијама су празни, напуштени, чекају реконструкцију. Од пре неколико дана извесно је решење за зграду бивше "Беобанке", за чију обнову је први пут издата грађевинска дозвола, а инвеститор ће уложити око двадесет милиона евра. Међутим, пословни део куле "Генекс" не може да се прода ни по цени од 400 евра за квадрат.

На углу Бранкове и Царице Милице ускоро ће, како је најављено, настати зелена оаза. После многих покушаја, пројекат "Бранков бизнис центар" за чију градњу ће инвеститор дати око двадесет милиона евра, коначно ће избрисати ругло у центру града.

"Тачно је, та зграда је више пута мењала власника и неки власници су имали одређене идеје шта да раде са том зградом, али никада нико није завршио пројекат и добио грађевинску дозволу. Тако да, колико ја знам, радови почињу веома брзо и зграда ће коначно бити реконструисана", потврђује Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Како је зграда део просторно културно-историјске целине, неопходна је била и дозвола градског Завода за заштиту споменика културе који је прво прописао услове и мере реконструкције, а затим дао и сагласност – уобичајена процедура.

"Морам напоменути да је то прецизирано одлуком о утврђивању споменика културе. Најчешће када су споменици културе, не може ништа ново да се ради. А у просторно културно-историјским целинама сваки објекат је валоризован другачије у смислу архитектонског, урбанистичког, историјског дела и тим објектима се у оквиру целине могу предузимати различите мере", објашњава Оливера Вучковић, директорка Завода за заштиту споменика културе града Београда.

Зашто нико неће да купи кулу "Генекс" 

У Београду, кажу, пословних простора никад доста. Ипак, пословни део стамбено-пословног центра "Генекс" никако да нађе купца. Нови покушај заказан је за 6. фебруар. И док у стамбеном делу квадрат кошта до 3.000 евра, у пословном је цена само 400.

Отуда идеје да држава откупи пословни део и претвори га у студентски дом или у културно-образовни центар који би носио Теслино име.

"Пошто се ово више не продаје, ово се поклања. Првобитна цена у априлу је била 16 милиона па је спала у августу на 11, а сад је седам. Ми смо влади предложили пошто је ово споменик културе да се влада ту укључи пошто има право прече куповине", истиче Божидар Ставрић, управник стамбене заједнице куле "Генекс".

Док неке мењају изглед и име, другим зградама враћа се стари сјај. "Пошта 2" на Савском тргу биће први идеално реконструисани објекат у Београду. Њена фасада изгледаће исто као 1929. године, пре рушења у Другом светском рату. А да би тако изгледала, можда ће морати поново да се руши.

"То зависи од пројекта. Имате различите методе грађевинске како то може да се ради. На Западу имате ситуацију када остану само четири зида, а све унутра се уради ново. Тек када се отвори зграда, када се уради пројекат знаће се шта тачно треба да се уради да би се зграда реконструисала", наводи Весић.

Тај простор биће намењен деци. Припашће позоришту "Бошко Буха" и Дечјем музеју Београда.

петак, 10. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара