Када се акциза увећа за један динар, шта ће се дешавати на пумпама

Нове, увећане акцизе на гориво почеће да важе од 1. јула, одлучила је Влада Србије. Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије рекао је за РТС да све те државне дажбине на крају плаћају потрошачи. Они треба да знају да ће тај динар бити видљив у цени, указао је Мићовић.

Примена нових акциза требало је да почне још 1. фебруара, али је одложена за 1. јун, да би сада била померена за још месец дана. Акцизе су усклађене са годишњим индексом потрошачких цена у 2019. години, па ће сада бити увећане за отприлике један динар.

Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије рекао је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да све те државне дажбине на крају плаћају потрошачи.

"Да ли ће то у овом тренутку утицати на малопродајне цене или не, то вам могу рећи на основу ранијих корекција, нема правила", напоменуо је Мићовић.

Према његовим речима, некада се догоди да се неки други фактори који утичу на цену нафте крећу у супротном смеру па не дође до повећања, или да се неки други фактори брже мењају па то повећање буде и веће него што је повећање акцизе.

Понавља да правила нема, али да потрошачи треба да знају да ће тај динар бити видљив у цени.

"Ово повећање акцизе је последица усклађивања номиналне вредности акцизе са индексом потрошачких цена у претходној години. То је корекција која би требало да очува реалну вредност буџетских прихода – не ради се о државној корекцији, то је уграђено у Закону о акцизама и сваке године се дешава", навео је Мићовић.

О акцизном опорезивању, шта треба мењати 

Каже да је то нешто што није спорно, али је ово прилика да се подсетимо да је политика акцизног опорезивања у Србији можда већ зрела да преживи озбиљно реструктурисање, да се сагледају ефекти високих дажбина које су у цени горива, да видимо да ли то остварује негативне ефекте.

Раст потрошње горива, према његовим речима, могао би да буде и већи у Србији, а нафтне компаније могле би да имају више користи од веће потрошње, док потрошачи плаћају ниже цене – треба сагледати све аспекте.

"Сада ће бити акциза од 1. јула на бензин 57 динара, а на евродизел 58,72, што значи да ћемо имати и даље највише вредности у односу на све земље у региону што се тиче државних дажбина", каже он.

Како је додао, треба сагледати да ли губимо негде зато што имамо оволике акцизе, да ли је наша економија мање конурентна, да ли су акцизе усклашене са платежном моћи.

Мићовић је рекао да био велики пад цене горива у овом периоду. Цена сирове нафте брент расте већ месец и по дана, од оног тренутка када је дотакла дно од двадесетак долара по барелу, попела се на 40 долара.

У том периоду цена горива у Србији је падала и сада је три недеље на потпуно истом нивоу, није се одразио раст цене сирове нафте.

Цео свет је имао резерве када је сирова нафта била јефтинија.

"Промене у региону и Србији некада у некој земљи крену раније, али ми се уједначимо и даље смо у врху када је у питању цена дизел горива, у односу на земље са којима се граничимо имамо највишу цену дизела. Дизел је битнији него бензин, троши се три пута више од бензина и ТНГ заједно, он покреће економију, транспорт и наша привреда је најоптерећенија тим трошком", указао је Мићовић.

Око 80 пара ће бити веће акцизе на гас 

Каже да ће око 80 пара бити веће акцизе на гас, и када би смањили акцизе за оволико и даље би имали највише државне дажбине на гас, могли би га активирати преко ноћи, јер имамо целу инфраструктуру.

Предвиђања о цени нафте, то је велика енигма. Земље Опека договорили су се да озбиљну рестрикцију производње нафте продуже још за месец дана, то је 9,7 милиона барела дневно мање, нико не зна шта ће се дешавати и када ће се враћати производења.

Не зна се којом ће брзином економија да се врати, све је далеко од нивоа који је био почетком године, истакао је Мићовић.

"Промена цена може да се догоди док причамо. Могуће је да се то догоди и пре 1. јула, а могуће је да се уопште неће догодити промена цена, то је тржиште. Тај динар не можете препознати у малопродајној цени. Потрошачи треба да знају да су 62 одсто од просечне малопродајне цене државне дажбине и без обзира да ли се променила цена или ће за месец дана, то је ту у цени горива", закључио је Мићовић.

уторак, 07. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара