"Половњаци" преплавили тржиште, трговци трљају руке

За првих шест месеци ове године у Србију је увезено око 76.000 половних возила, а само у јуну 13.000. Очекује се да ће, због најава евентуалне забране возила старијих од десет година, тај број бити и знатно већи. Наиме, многи ће пожурити да, док су још у могућности, купе јефтинија возила старијих годишта.

Дошли смо у помало парадоксалну ситуацију, кажу стручњаци, да половних аутомобила на тржишту имамо два пута више него што се они траже.

Логика дилера је да искористе садашње прописе, који омогућавају увоз аутомобила од 2000. годишта, који се на западном тржишту третирају као отпад.

Такви аутомобили се купују за 300 до 600 евра, а овде продају за 1.000 или 1.500 евра, уз зараду од 500 евра, коју немају ни неки продавци нових аутомобила.

"Ми имамо амбицију да кроз расправу разговарамо о томе да укинемо могућност увоза аутомобила који су евро 3", рекао је министар екологије Горан Триван.

Ако је просечно увезено половно возило плаћено 3.000 евра, јасно је да је из Србије отишло више од 220 милиона евра. 

"Та возила су више од десет година стара и чине у укупном броју возила преко 50 одсто. Истовремено, то значи да су то возила најчешће са великом емисијом загађујућих материја", навео је Триван.

Укупно је за пет година у Србију је ушло више од 800.000 половних возила, која су најчешће загађивачи број један, јер се катализатори због цене материјала скидају, а загађење у ваздуху расте.

У Београду је, када нема ветра, у шпицу загађење ваздуха 14 пута веће од дозвољеног.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи