Инспекција у предузећу – ко призна, пола му се прашта

Највећа новина у раду инспекција од ове године је могућност нагодбе. Већ од 1. јануара нижу казну уз признање прекршаја, могу добити они које је у преступу открила Тржишна или Инспекција рада. До краја године то ће примењивати и остали. Надлежни очекују да ће то растеретити судове, смањити број поступака који застаревају и омогућити да инспектори више времена проводе на терену, а мање у суду.

Сваки трећи прекршајни поступак који је пред судом повела Инспекција рада завршио је застаревањем, а сваки шести изрицањем опомене. Због тога од нагодбе много очекују.

"Важније од висине казне која ће бити изречена је извесност кажњавања, да онај ко је учинио прекршај буде сигуран да ће у неком тренутку за тај прекршај да буде санкционисан", каже Горан Марковић из Инспекције рада.

Тако ће, рецимо, послодавац, код кога се открије радник на "на црно" казну – уместо прописане од 800.000 до чак два милона динара – нагодбом платити 150.000, до десет радника 300.000, а за 20 радика на црно 500.000 динара.

Пре тога, послодовац ће морати да те раднике запосли. На сличан начин, казне уз нагодбу прописала је и Тржишна инспекција.

Весна Ристић из Тржишне инспекције наводи да, ако је најнижи износ запрећене казне за неки прекршај 50.000 динара, он може ићи и до 5.000 динара.

Рок за покретање прекршајног поступка пред судом је годину дана, а за окончање две. 

Судије тврде да су ти рокови најкраћи у Европи и да их је неопходно удвостручити. Не споре и да су често изрицане благе казне, што није добра порука онима који сада имају могућност Споразума о признању прекршаја.

Председник Удружења прекршајних судија Милан Мариновић каже да судови морају да се потруде да мало ригорозније санкционишу окривљене.

"Наравно, кључни корак у споразуму није на суду, кључни корак је на окривљенима и подносиоцу захтева. Суд је ту као орган који ће то да прихвати или не", истиче Мариновић.

На споразум нема могућности жалбе.

Државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Зоран Касаловић каже да на основу правилника који су усвојени за те две инспекције, могу и све друге инспекције, којих је 42, да припреме своје посебне правилнике са елементима споразума за признавање прекршаја и да се у 2019. крене са потпуном применом.

Анализа показује да се чак 80 одсто прекршајних поступака може решити признањем. То није могуће ако је неко ометао инспектора у раду, није спровео наложену меру или је за тај прекршај прописана фиксна казна.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара