Кредити у "швајцарцима" – колективне тужбе, пресуде појединачне

Врховни касациони суд поништио је пресуду Апелационог суда у Новом Саду у којој је у претходном поступку одбијен захтев клијента против банке за раскид стамбеног кредита у швајцарским францима. Врховни касациони суд тако је стао на страну клијента који је пре неколико година тужио банку и добио спор пред основним судом.

Врховни суд сматра да банка има право да обрачунава курс у страној валути при одобрењу кредита али то не значи да свака, па и енормна промена курса, доводи клијента у безизлазан положај. 

У Србији у судове стижу колективне тужбе клијената задужених у швајцарским францима против банака али пресуде су за сада само појединачне. У Удружењу клијаната "Швајцарац" сматрају да судови постају свесни чињенице да енормни раст курсних разлика обесмишљава свако фер уговарање кредита. 

Тврде и да се европска судска пракса у споровима код индексираних кредита у швајцарској валути полако окреће ка клијантима јер донедавно судови нису узимали у обзир заштиту потрошача, већ само интересе банака.

Адвокат Јелена Павловић каже да је то једна кључна ствар која се десила имајући у виду да "овај производ није креиран у Србији већ је увезен".

"Сви судови у региону на идентичан начин су се понашали у овим споровима утврђујући да је индексација у валути швајцарског франка била непоштена обзиром да клијенти нису добили праве информације како ће тај индекс деловати не само на главницу него и на ануитете", каже Павловићева.

Саша Девић је пре девет година такође узео кредит индексиран у швајцарској валути који му је исплаћен у динарској противвредности. Од тада рата му стално расте као и главница упркос редовној отплати кредита. То није каже једини разлог за незадовољство јер сматра да га банка није обавестила правовремено о могућим ризицима.

Охрабрен је пресудом Врховног касационог суда па ће покренути тужбу против банке јер сматра да има више основа за то.

"Сад размишљам о тужби - да тужим за индексацију у францима и да тужим за евентуални одштетни захтев и поништај променљиве каматне стопе код оне која је везана за либор, који практично прати ту флуктуацију швајцарца, евра и динара. Тај либор је требало стално да пада. Поједине банке су фиксирале каматну стопу супротну закону без сагласности друге воље", каже Саша Девић, клијент задужен у швајцарским францима.

Стручњаци али и дужници са стамбеним позајмицама у швајцарцима очекују да се проблеми реше такозваним кровним прописом. Земље које су најпогођеније кредитима у швајцарској валути попут Пољске, Мађарске и Хрватске су донеле законе који олакшавају отплату.

Решење би могли да очекујемо и у Србији после великог светског скупа правника из те области који ће на јесен бити организован у Београду.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи