Како напунити државну касу

Један од начина да се напуни каса је обухватнија наплата пореза, а посебно на имовину. Годину дана у том послу у 16 општина на на југу Србије помаже развојни програм Европског прогреса, финансиран средствима Уније и Владе Швајцарске. Први резулати су видљиви - број обвезника је порастао за трећину.

Алексиначка пореска управа за годину дана богатија је за 1.600 нових обвезника, што је за ту општину прави напредак.

Чедомир Ракић, заменик председника општине Алексинац се нада да ће се то одразити на у овој години са 3,4 на четири одсто укупног прилива, што се тиче пореза на имовину.

"То ће у парама изности око шест милиона динара. Оно што је битно је што ће тај новац бити уложен у инфраструктуру, у примарну здравствену заштиту, у школске објекте, спортско-рекреативне центре", каже Ракић.

А то не би могли сами. Развојни програм Европски прогрес помогао је Алексинцу, али и још 15 општина у Србији, како финасијски тако и саветодавно, да пореска управа буде ефикаснија и да грађани пријаве имовину.

"Осам пројеката који су завршена као резулатат имају више од 8.000 ново-регистрованих пореских обвезника што представља повећање од 30 одсто, а регистровано су 23.000 нових објеката. Очекивани приход од пореза у ових осам општина износи преко 15 милиона динара", каже менаџер пројектно-оперативног центра у Србији.

Транспарентост је кључна како би се подигла свест грађана о важности плаћања пореза али и да знају где се њихов новац троши.

"Наш порески систем је прилично компликован, начин обрачуна је често неразумљив и онима који се много више разумеју у саме порезе, тако да је грађаниам најједсноставније објаснити и помоћи им да плате своје пореске обавезе и то је најважније у овом тренутку", каже Милица Бисић, порески стручњак. 

Како би лакше измирили своје обавезе, Алексинчани су увели и порески калкулатор на сајту општине. Стручњаци указују, да би такав пример могла да следи и пореска управа и другде.

"То је одлично, једна од ствари која би могла да се направи на сајту Пореске управе је калкулатор различитих пореза или каматни калкулатор, тако да једноставно када хоће да плате своју обавезу не наилазе на толико административних и других препрека да на крају помисле зашто ја ово радим", каже Мисићева.

Процењује се да ће у 16 општина порез на имовину почети да плаћа нових 10.000 обвезника, што је додатни годишњи приход и до 35 милиона динара, више него довољно за нове вртиће, школе, путеве.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара