Читај ми!

Градоначелник Загреба најавио да ће убијена породица Зец добити спомен-плочу

Градоначелник Загреба Томислав Томашевић изјавио је поводом 31. годишњице убиства српске породице Зец, да ће Град Загреб на месту убиства мајке Марије и кћери Александре, код Адолфовца на Сљемену, поставити спомен плочу као подсећање на почињени злочин.

Томашевић је рекао да иако су позната имена тадашњих припадника МУП-а, који су 7. децембра 1991. године убили Михајла Зеца на кућном прагу на загребачкој Трешњевци и одвели његову супругу и кћер до планинарског одморишта Адолфовац, где су потом убијене, за тај злочин никад нису одговарали.

Како је рекао, у том смислу изузетно је битно обележити ову тужну годишњицу, али исто тако и обележити то место као трајно сећање на почињени злочин, како се никад више не би поновио.

"Град Загреб ће то направити, у процедури је постављање спомен плоче на овом месту'', рекао  је Томашевић на комеморацији коју су организовали Антифашистичка лига и Српско народно вeћe.

''Тридесет и једну годину након злочина који је засигурно једна од најмрачнијих епизода у историји овог града, стојим овде како бих одао почаст жртвама и како би још једном упозорили на то шта се овде догодило'', истакао је Томашевић на комеморацији код Адолфовца на Сљемену, а грађане Загреба позвао да граде друштво без дискриминације по било каквој основи.

У знак сећања на загребачку породицу Зец положени су венци и руже, а на комеморацији на Сљемену учествовали су, међу осталима, и потпредседница Владе Ања Шимпрага, председник Српског народног већа Милорад Пуповац, председник Антифашистичке лиге Зоран Пусић и амбасадори Норвешке и Србије.

''Дошли смо овде по храброст која је нужна за проказивање злонамерног умањивања околности овог злочина, овде се учимо тој храбрости и солидарности у којој желимо једни другима да будемо ослонац'', нагласила је активисткиња Маша Самарџија, прочитавши поруку Антифашистичке лиге.

"Све што се догодило те кобне вечери, изазвало је муку и тишину свих, и припадника српског народа који су се могли осећати угрожено, и оних који су осудили убиство детета и његових родитеља, али то нису имали снаге да кажу изван своја четири зида'', казала је Самарџија.

Навршава сем 31 година од убиства трочлане српске породице Зец у Загребу, за чија брутална убиства нико није одговарао.

У ноћи између 7. и 8. децембра 1991. загребачки месар Михајло Зец убијен је на прагу своје куће на Трешњевици. Његову жену Марију и ћерку Александру убице су одвезле на Сљеме где су их ликвидирали, а тела затрпали смећем.

Због убиства ухапшени су Муниб Суљић, Синиша Римац, Игор Микола, Небојша Ходак, Сњежана Живановиц. Иако су признали злочин без присутва адвоката, Суд је оценио да је њихово признање прибављено на незаконит начин и они су ослобођени.

Ликвидирани Михајло Зец је био пословођа у месари Крижевчанка на почетку Петрињске улице у Загребу. Познавали су га многи у Загребу и неке од убица је познавао од раније. Осим Михајла, у кући је те ноћи била и његова супруга Марија (36), деца Александра (12), Душан (10) и Гордана (7).

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво