Читај ми!

У Албанији активирана команда за специјалне операције САД

Оружане снаге САД активирале су у Албанији своју оперативну групу за специјалне операције на Балкану, чији ће задатак бити учешће у разним акцијама, а једна од мисија, према писању приштинских и америчких медија је супротстављање јачању руског утицаја.

На церемонији у албанском Министарству одбране у Тирани, америчка амбасадорка у тој земљи Јури Ким рекла је да постоји више разлога за америчко војно присуство на Балкану, похваливши албанске власти што никада нису оклевале да распореде америчке снаге.

"Нисмо могли да тражимо јачег и лојалнијег пријатеља и савезника. Наше билатералне везе су важније него икад", истакла је амбасадорка Ким на церемонији синоћ у Тирани, уприличеној поводом активирања команде специјалних снага.

Албански министар одбране Нико Пелеши навео је да ће Албанија искористити ову прилику да повећа стандарде својих оперативних снага.

"Моћи ћемо да се боримо заједно ако се укаже потреба, као што смо радили у Авганистану и шире", рекао је Пелеши.

Амерички медији су пре месец дана покушали да расветле шта се крије иза акције Американаца да успоставе базу својих специјалних оперативних снага (SOCEUR) у Албанији.

Амерички портал "Бизнис инсајдер" посветио је подужи чланак тој бази у Албанији, и њену мисију повезује са Русијом. Према наводима тог медија, Москва може да покуша са дестабилизујућим сценаријима у региону, а америчке специјалне снаге ће бити ангажоване у различитим мисијама.

"Албанија није близу Русије, тако да немате ту физичку близину противнику. Али Балкан је важан и Русија на њему још увек има велики утицај. На крају крајева, Руси су Словени, као и већина становника Балкана, са врло малим изузецима, попут Грчке, а Русија је увек играла на ту карту да манипулише и контролише ситуацију", рекао је неименовани извор, којег цитира "Бизнис инсајдер".

Приближавање Албаније Турској 

У чланку се помиње и приближавање Албаније Турској. Како наводи амерички портал, за ово питање је везано и успостављање ове базе.

"Турска је такође фактор у региону. Турска је много улагала у Албанију, обе чланице НАТО-а, као и земље са већинским муслиманским становништвом, али под председником Реџепом Тајипом Ердоганом, Турска се стално удаљавала из Трансатлантске алијансе, изазивајући забринутост у вези са учешћем и операцијама НАТО-а у важном делу света.

Одлука SOCEUR да успостави нови штаб за специјалне операције у Албанији могла би да буде тактички покушај да се одржи део тог приступа или да се Турска одврати од повлачења других земаља НАТО-а са њом", наводи се у објашњењу отварања базе команде америчких специјалних снага у Албанији.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи