Парламентарци из Републике Српске предлажу замену страних судија домаћим

Посланици скупштине Републике Српске упутиће парламенту Босне и Херцеговине Предлог закона о престанку мандата страних и избору домаћих судија Уставног суда којим је предвиђено да за судије Уставног суда може бити биран само држављанин БиХ са правом гласа који је истакнути правник високог моралног реномеа.

У Предлогу закона наведено је да тројици судија које је изабрао председник Европског суда за људска права престаје мандат окончањем процедуре избора троје домаћих судија.

"Судије које је изабрао председник Европског суда за људска права остају на дужности до окончања процедуре избора домаћих судија", наводи се у законском решењу, пренела је Радио телеизија Републике Српске.

Предлогом закона је предвиђено да ће избор домаћих судија које ће заменити стране бити обављен тако што једног бира Народна скупштина Републике Српске, а двоје судија Представнички дом Парламента Федерације БиХ, пише Еуроблиц.

У образложењу Предлога закона наведено је да су уставни основ за његово усвајање одредаба Устава БиХ у којима је наведено да би троје судија које је изабрао председник Европског суда за људска права након више од пет година требало бирати на другачији начин.

"Парламентарна скупштина БиХ ни након 15 година није усвојила закон којим ће на другачији начин бити прописан избор троје судија од протека тог рока, па је стога било потребно донети овај закон. Процесна надлежност Парламентарне скупштине БиХ је утврђена у Уставу БиХ", стоји у оразложењу овог предлога.

"Јачање институција у складу са европским интеграцијама"

Када је реч о разлозима за доношење закона, предлагачи сматрају да је неуобичајено у компаративној уставности да највиши суд једне земље има судије стране држављане и да је окончање те праксе нужно са становишта државног суверенитета и демократских начела.

"Као самостални и независни орган, Уставни суд БиХ би требало да представља институцију у којој је државни суверенитет БиХ највише дошао до изражаја. С циљем додатног јачања самосталности и независности Уставног суда, као и савесног, непристрасног и професионалног рада судија, један од разлога има за циљ да се у Уставном суду БиХ стране судије замене домаћим како би јачале домаће институције, а што је обавеза БиХ у процесу европских интеграција", наводи се такође.

За спровођење овог закона, наведено је у образложењу, у буџету институција БиХ није потребно обезбедити додатни новац јер се и сада у буџету Уставног суда БиХ издвајају средства за плате и накнаде међународних судија.

Шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ сматра да би се предлог закона могао наћи у процедури већ за неколико дана, наводећи да су са представницима ХДЗ-а БиХ раније усаглашени принципи овог закона.

"Овај закон не треба мешати са потребом доношења закона о Уставном суду БиХ јер он дефинише само одлазак страних судија и именовање домаћих судија уместо њих", рекла је Бурсаћева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво