Читај ми!

Мона Лиза Авганистана на сигурном у Риму

Шарбат Гула је 1985. године, постала је позната у свету захваљујући фотографији Стива Мек Карија, као "девојчица зелених очију", "авганистанска девојчица" и "Мона Лиза Авганистана". Гула која данас има 48 година стигла је у Рим, након иницијативе италијанске владе која је организовала њено пресељење у Италију у оквиру програма евакуације авганистанских држављана.

Стив Мек Кари ју је фотографисао годину дана пре тога у избегличком кампу у Пешавару у Пакистану где је морала да се склони са само 12 година и та фотографија је доспела на насловну страну Нешонал џиографик магазина.

Шарбат Гула је постала представница свега онога што се дешавало обичним људима у Авганистану и трагедије кроз коју је пролазио и данас пролази тај народ.

Њени родитељи су настрадали од бомбе када је имала само шест година, а са свега 16 година била је приморана да се уда за човека кога је једва познавала и са којим има четири ћерке од којих је једна преминула.

И њен супруг је изгубио живот те је Шарбат остала удовица. И мада је њена фотографија била позната целом свету нико није знао њено име, све до 2002. године када се Мек Кари вратио у Авганистан не би ли је пронашао. 

Нашао ју је у малом избегличком селу и то је био први пут да је Шарбат видела своју фотографију коју познаје читав свет. Шарбат је поново постала "вест" када је пронађена у Пакистану где је илегално боравила са породицом и где је неко време провела у затвору и разболела се.

Данас има 48 година и мада се 2016. вратила у Авганистан где ју је примио председник Ашраф Гани који јој је предао кључеве стана у Кабулу, повратком талибана на власт, Шарбат је постала поново избеглица.

Стигла је у Рим након иницијативе италијанске владе која је организовала њено пресељење у Италију у оквиру програма евакуације авганистанских држављана и плана владе за пријем избеглица и интеграцију.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво