Читај ми!

Ирански научник убијен даљински управљаним митраљезом

Ирански нуклеарни научник Мохсен Фехризад убијен је митраљезом којим је даљински управљано из возила, јавила је полузванична новинска агенција "Фарс".

Ирански званичници окривљују Израел за убиство Фехризада и обећавају освету. Међутим, постоје различите верзије о томе како се напад на главног иранског нуклеарног научника одиграо.

Према извештају агенције Фарс, Фехризад је путовао са женом у непробојном аутомобилу. Уз њега су ишла три возила у којима су били припадници безбедносних служби.

У једном тренутку, научник је чуо пуцањ и одбијање метака о непробојни аутомобил, те је изашао да види шта се дешава.

Чим је напустио аутомобил, отворена је ватра из митрљеза којим је даљински управљано из аутомобила "нисан" који је био паркиран на удаљености од око 150 метара.

Фехризад је погођен најмање три пута, јавила је агенција Фарс. Један од телохранитеља је такође погођен. После пуцњаве, "нисан" је експлодирао. Напад је трајао око три минута.

Си-Ен-Ен, који је пренео вест, истиче да не може да потврди верзију догађаја коју је навела агенција Фарс.

Други извештаји 

Иранска студентска новинска агенција (ИСНА) такође је јавила да је на Фехризадов аутомобил отворена ватра, после чега је дошло до нове пуцњаве и експлозије. Они су цитирали иранског министра одбране.

"Према извештајима чланова Фехризадовог обезбеђења, његов аутомобил је прво био на удару ватре, након чега је отворена ватра и из аутомобила у близини", навео је. 

Иранска државна телевизија је, међутим, јавила да је прво дошло до експлозије, а да су онда нападачи запуцали.

Иран је и раније оптуживао Израел за убиство неколико иранских нуклеарних научника, почев од 2010. године.

После убиства нуклеарног научника, Иранци се суочавају са новим осећајем рањивости и мучном расправом о томе како одговорити у деликатном тренутку.

Ројтерс додаје да су ирански званичници свесни политичких и војних последица уколико нападну Израел, а такође би такав акт закомпликовао напор изабраног председника САД Џоа Бајдена да, када буде преузео функцију 20. јануара, побољша односе са Ираном.

Западне обавештајне агенције виделе су Фехризада као водећег стручњака у тајном иранском нуклеарном програму. Дипломате су га често називале "оцем иранске бомбе".

петак, 10. мај 2024.
13° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара