Нагорно-Карабах и Јерменија прогласили ратно стање и општу мобилизацију

Власти у региону Нагорно-Карабах увеле су ратно стање због ескалације сукоба са Азербејџаном, преноси Тас. Влада Јерменије прогласила ратно стање и објавила општу мобилизацију. Москва тражи прекид сукоба.

Лидер Нагорно-Карабаха Араик Артјуњан је поручио да је почела мобилизација свих грађана старијих од 18 година и да је у земљи проглашено ратно стање. И у Јерменији премијер Никол Пашињан прогласио је ратно стање и општу мобилизацију.

Министарство одбране Азербејџана је саопштило раније да је Јерменија почела интензивно гранатирање положаја азербејџанске војске и насеља, због чега су оружане снаге ове земље одлучиле да отпочну контра-офанзиву дуж целе линије фронта.

Премијер Јерменије Никол Пашињан је на фејсбуку написао да је Азербејџан покренуо офанзиву у правцу региона Нагорно-Карабах и да одбрана ситуацију успешно држи под контролом.

Портпарол министарства одбране Јерменије је саопштио да су два хеликоптера и три беспилотне летилице азербејџанских оружаних снага погођени током сукоба у Карабаху, преноси новинска агенција Тас.

Министарство одбране Азербејџана је обавестило да је Јерменија почела интензивно гранатирање положаја азербејџанске војске и насеља, и да је пријављена штета, као и повреде међу цивилима.

Због тога су оружане снаге Азербејџана одлучиле да отпочну контра-офанзиву дуж целе линије фронта, саопштило је министарство одбране Азербејџана.

Оружани сукоби на јерменско-азербејџанској граници избили су претходно 12. јула.Међународна заједница је изразила забринутост због тих догађаја, а о томе су у телефонском разговору дискутовали и председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган. Из Кремља су тада саопштили да су се лидери сложили да дипломатско решење проблема Нагорно-Карабаха нема алтернативу.

Путин је нагласио важност спречавања свих дејстава који подстичу ескалацију напетости. Председници су тада изразили спремност да координирају напоре у циљу стабилизације ситуације у региону.

Сукоб између Бакууа и Јеревана почео фебруара 1988. године, када је аутономни регион Нагорно-Карабах прогласио отцепљење од Азербејџана.

Током сукоба између 1992. и 1994. године, Азербејџан је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.

Од 1992. године одржавају се преговори о мирном решењу сукоба у оквиру ОЕБС Минск групе, којом председавају Русија, САД и Француска.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво