ИЗ ЧАСА У ЧАС

Стигла 2020. година – спектакли у метрополама широм света

Грађани широм света дочекују нову 2020. годину. Традиционално, први су је дочекали становници острва Самоа и Кирибати, a последњи становници Америчке Самое.

12.00 - Становници Америчке Самое последњи су ушли у 2020. годину. 

9.00 – Једна од највећих новогодишњих журки одржана је у Лос Анђелесу и то без алкохола, пише Си-Би-Ес њуз.

6.00 – На Тајмс скверу у Њујорку, уз готово милион људи, спуштена је у поноћ џиновска кристална кугла уз бацање великог броја конфета. Традиција датира од 1907. године. 

1.00 – Величанственим ватрометом обележен је почетак Нове године у британској престоници. На хиљаде грађана окупило се дуж обала Темзе и присуствовало одбројавању последњих тренутака старе године код популарног Лондонског ока. 

00.00 – Прославе Нове године у већини европских метрополама. Француска престоница била је окупана правим пиротехничким спектаклом - ватромет је приређен код Тријумфалне капије, а Нову годину ту је дочекало више хиљада Француза и странаца. У центру Берлина више десетина хиљада људи је по традицији дочекало Нову годину.

22.00 – Хиљаде Московљана и гостију престонице Русије дочекало је Нову годину уз ватромет на Црвеном тргу. 

21.00 – Свечано дочекана Нова година у Дубаију, традиционалним ватрометом са Бурџ Калифе.

17.00 - Пекинг, Манила, Куала Лумпур, Сингапур и Хонгконг дочекали су Нову 2020. годину. У Хонгконгу неће бити ватромета због протеста који се у овом граду одржавају од средине године. 

16.00 – Нова година стигла и у Јапан, Јужну и Северну Кореју.

14.00 – Становници Аустралије дочекали су Нову годину. Традиционално, један од најлепших и најграндиознијих ватромета виђен је у Сиднеју, где је неколико хиљада људи посматрало спектакл у ваздуху. Уз бројне критике да оваквог дочека не би требало да буде због смртоносних пожара, власти су се ипак одлучиле за ватромет.

12.00 – Нови Зеланд ушао је у 2020. годину спектакуларним ватрометом са Скај Тауера у Оукленду. 

11.00 – Становници пацифичких држава Самоа и Кирибати први су дочекали 2020. годину.

Свечано, уз ватромет на улицама светских престоница, дочекана је Нова 2020. година широм планете. 

Самоа, острво са 180.000 становника, пре неколико година је због економских разлога променила страну на датумској граници и од тада у нову годину улази прва а не последња.

Киритимати, познатији као Божићно острвo, најисточнији су део пацифичке острвске државе Кирибати и зато у нову годину улазе први.

Затим су у 2020. ушли грађани Новог Зеланда и Аустралије. У Сиднеју је, традиционално, Нова година дочекана уз спектакуларан ватромет, једна од најлепших и највећих на свету.

Овај дочек, међутим, протиче у сенци пожара који бесне широм земље. Због организације дочека су се власти нашле на мети критика.

Канбера и други аустралијски градови одустали су од организованог дочека због смртоносних пожара.

 

На Тајмс скверу у Њујорку уз готово милион људи спуштена је у поноћ џиновска кристална кугла уз бацање великог броја конфета. Традиција датира од 1907. године.

Русија је дочекала Нову годину традициодналним ватрометом приређеним изнад Црвеног трга, уз неуобичајено топло време за ово доба године у Москви, и без снега.

Неколико минута пре поноћи, председник Владимир Путин обратио се сународницима и пожелео добре жеље у Новој години.

И у Лондону је било свечано. Величанственим ватрометом обележен је почетак Нове године у британској престоници. На хиљаде грађана окупило се дуж обала Темзе и присуствовало одбројавању последњих тренутака старе године код популарног Лондонског ока.

Француска престоница била је окупана правим пиротехничким спектаклом - ватромет је приређен код Тријумфалне капије, а Нову годину ту је дочекало више хиљада Француза и странаца.

У центру Берлина више десетина хиљада људи је по традицији дочекало Нову годину. Било је наступа група и ди џејева, ласерске и светлосне анимације и на крају, у поноћ, уследио је спектакуларни ватромет на авенији између Бранденбуршке капије и Стуба слободе.

То је био један од најмасовнијих дочека Нове године на отвореном у свету.

Свечано је било и у Пекингу – Кина је дочекала Нову годину традиционалном војном церемонијом, подизањем заставе на Тргу Тјенанмен. Више од 100.000 посетилаца из целе земље било је на тргу и присуствовало свечаности.

По традицији, најспектакуларније је било у Рио де Жанеиру. Више милиона Бразилаца и странаца дочекало је Нову годину на плажи Копакабани уз раскошни ватромет и музику.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
19° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије