Обрт на Малти, влада још није донела коначну одлуку о останку деце

Иако су извори РТС-а јавили да је донета привремена одлука према којој деца породица које нису из ЕУ ипак могу да остану у тој држави, малтешка влада још није донела коначну одлуку. Српски амбасадор из Италије сутра путује на Малту.

Очекује се да ће влада на Малти ускоро саопштити званични став о судбини двадесет двоје деце која нису из земаља ЕУ, а која не испуњавају законски услов за добијање боравишне дозволе, јер њихови родитељи не зарађују довољно.

Извори РТС-а су јавили да је премијер Малте одржао јутрос хитан састанак са министрима који су укључени у решавање тог проблема. Недуго после састанка, РТС-у је речено да је донета одлука о изузећу, али се касније испоставило да та информација није тачна.

У случај се укључило и наше Министарство спољних послова. Српски амбасадор из Италије сутра путује на Малту.

"Замолили смо их да још једном размотре целу ту ситуацију. Ја сам данас разговарао телефоном и са својим колегом министром спољних послова Абелом, он је обећао да ће то пренети Влади Малте. Оно што је сигурно то је да неће доћи до никаквих предузимања мера пре божићних и новогодишњих празника, као што је то неко објавио", истакао је Ивица Дачић, министар спољних послова.

Додао је да ће та легална процедура и даље бити у току, што значи да ће свака од тих породица имати право жалбе и да ће се сваки случај појединачно разматрати.

"Укупно је реч о 27 породица са подручја бивше Југославије", навео је Дачић.

Како смо раније писали, премијеру Малте била је предата петиција за останак деце. Петицију је за мање од 24 сата потписало 3.000 људи, међу њима и бројне познате личности, малтешки надбискуп. Појединци и организације помогле су и финансијски, па је прикупљено око 20.000 евра.

Подршку родитељима из Србије пружила је и бивша председница Малте Мари-Луиз Колеиро Прека, која је рекла да је згрожена због третмана малтешке администрације према недомицилној заједници.

Према малтешким законима, породице које потичу из трећих земаља (државе које су изван ЕУ), морају да зарађују најмање 19.000 евра годишње, плус 3.800 евра за свако дете. Тај износ не укључује прековремени рад, бонусе или приходе које породице добијају из земље из које су потекли.

Реч је о суми која би гарантовала пристојан стандард миграната. Свако осмо дете је странац на Малти, која је последњих година једна од већих одредишта српске имиграције.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара