Читај ми!

Суд одбио захтев Тачија и осталих шефова ОВК за привремено пуштање на слободу

Судија за претходни поступак Специјализованих већа Косова у Хагу одбио је захтев бранилаца некадашњег главног команданта ОВК и председника привремених косовских институција Хашима Тачија за привремено пуштање на слободу.

Исту одлуку је донео и поводом захтева бранилаца Реџепа Сељимија, Кадрија Весељија и Јакупа Краснићија, који су заједно са Тачијем оптужени за низ ратних злочина и злочина против човечности, саопштено је из тог суда у Хагу.

Судија сматра да само притвором могу да се отклоне ризици од њиховог бекства, опструкције поступка, утицања на сведоке и чињења даљих кривичних дела, наводи се поред осталог у одлуци судије.

Браниоци оптужених су тражили њихово пуштање из притвора и одбрану са слободе нудећи гаранције да неће побећи, тражећи замену притвора за кућни притвор и друге мере, међутим, судија сматра да то није довољно.

Тачи и остали су ухапшени почетком новембра 2020. године.

Он је претходно поднео оставку и предао се Хашком суду.

Сва четворица некадашњих шефова ОВК су оптужени за низ ратних злочина и злочина против човечности и терете се за злочине у 40 места у којима су људи неосновано лишавани слободе, мучени и убијани, за које им прети казна доживотног затвора.

У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији.

Према наводима оптужнице, та дела су извршили припадници ОВК против стотина цивила и оних који нису били активни учесници у непријатељствима.

У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према различитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су биле против ОВК.

субота, 05. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом